konec tataráku v česku?

Tatarák v ohrožení! POZOR, přibývá lidí nakažených tasemnicí!

Tatarský biftek
Zdroj: isifa.com

Moravskoslezský kraj se potýká s přibývajícími případy nákazy zákeřnou tasemnicí. Jen Opavsko jich od začátku roku hlásí deset. Za nákazou je syrové hovězí maso, ze kterého se připravuje oblíbený tatarský biftek.

Je dost možné, že pro milovníky tataráků opět nastávají horší časy. Zatímco v celé zemi se loni nakazilo tasemnicí jen šest lidí, jen na Opavsku jich je teď už deset. Server iDnes.cz informuje, že v pondělí vyhledali lékařskou pomoc dva lidé, kteří zřejmě v těle hostí tasemnici bezbrannou (hovězí).
 

Pacientů přitom nejspíš ještě bude přibývat, a to i několik měsíců. Čas mezi konzumací závadného masa do projevu příznaků nákazy je totiž dva až tři měsíce. Tasemnice bezbranná je však pro člověka ze všech tasemnic nejméně nebezpečná. U řady lidí nevyvolává žádné větší problémy, může ale způsobit zácpu, průjem a výjimečně i zauzlení střev, píše portál.
 

Moravskoslezští hygienici informovali, že nakažení snědli mleté hovězí, které však navzdory pokynům výrobce tepelně neupravili a připravili z něj tatarák. Podle iDnesu však jeden z nakažených tvrdí, že si v obchodě zakoupil maso již upravené a ochucené právě jako tatarský biftek. Přesto onemocněl.
 


Otázkou je, jak se hovězí s tasemnicemi vůbec dostalo na pulty prodejen. Hygienici společně s inspektory veterinární správy zatím po původu nákazy pátrají. Čeká je ale těžká práce, i když jim pacienti řekli, jaké maso konzumovali a odkud pocházelo. Může za to dlouhá inkubační doba tasemnice.
 

 

Parazitoložka Hana Bílková Fránková ze Zdravotního ústavu v Ostravě, kterou iDnes oslovil, se domnívá, že riziku nákazy se vystavuje každý, kdo syrové maso jí. Radí, aby si tito lidé zkontrolovali stolici a v případě podezření odnesli vzorek svému lékaři. Pokud najdou přímo článek tasemnice, je potřeba ho vložit do zkumavky s pár kapkami vody.
 

Dospělá tasemnice přebývá v tenkém střevě, kde se živí tráveninou. Tasemnice bezbranná dosahuje délky nejčastěji 3 až 5 metrů, jsou však známy i případy tasemnic o délce 25 metrů.

tn.cz / zdg