Odmítá pomocnou ruku

Těhotná Bára (31) je v sedmém měsíci, žije v lese mezi odpadky

Bára (31) je v sedmém měsíci těhotenství, přesto se svým přítelem žije v lese mezi hromadou odpadků. Ačkoliv ji okolí nabízí pomocnou ruku, ona to odmítá.

Ještě v patnácti letech Bára studovala úspěšně grafiku, jenže pak se vše zvrtlo. Teď je z ní bezdomovkyně, navíc čeká miminko. Se svým přítelem žije v lesích mezi odpadky v jakémski přístřešku z plachet a polystyrenu, čímž může ohrozit i své miminko. "Mám o něj strach,“ uvedla před dvěma dny těhotná bezdomovkyně Bára Kaloušová.
 

Potom ale zmizela, s přítelem se ukryli do nedalekého lesa. Jen těžko si někdo dovede přestavit, v jak hrozném prostředí žijí. Pokud se těhotné Báře přitíží, stěží si sama přivolá pomoc. Do zoufalé situace jí přivedly drogy. "Drogy. Musí sama, musí sama,“ říká v slzách matka těhotné bezdomovkyně Jiřina Kaloušová.
 

Bára ale není těhotná poprvé, mámou se stane už popáté. Dvě děti má v dětském domově, o jedno se stará jeho táta, pětiletého syna mají v péči Bářiny rodiče. "My jsme měli normálně děti u sebe. Starali jsme se o ně. Dělali jsme všechno proto a pak vlastně... když nám je vzali, tak jsme skončili takhle,“ popisuje Bára. Při vzpomínce na děti má slzy v očích, ale ani o jedno z nich se nebyla schopna postarat.
 

Rodiče se jí celá léta snažili pomáhat, přimět ji k návratu domů. Psychicky je to ale zdeptalo a vzdali to. "Když se v noci probudím. Jako první mi cvakne Bára. Problém,“ popsal otec Báry Vladimír Kalouš.


 

Přestože i terénní sociální pracovníci Báře nabízejí pomoc, podle právníků mohou úřady pro tuto ženu a hlavně její ještě nenarozené dítě udělat mnohem víc. "Obec by měl dát podnět k soudu, aby bylo vydáno předběžné opatření na základě kterého by matka byla umístěna do ústavní péče,“ řekl advokát Martin Tocik.
 

Bára chce s přítelem jít příští týden bydlet na ubytovnu. Jenže jak za ní zaplatí, nevědí.

hmr s přispěním Františka Nyklase tn.cz / TV Nova