Fanoušci pláčou. Kultovní hlasatel Miloš Frýba jde do důchodu

Ikona obrazovek se loučí. Jeho popularita ale neutichá. Na jeho počest vznikl i neoficiální kult.

Třiašedesátiletý Miloš Frýba vstoupil do Československé televize v roce 1968. O čtyři roky později se stal nedílnou součástí vysílání a nejpopulárnějším hlasatelem. O čtyřicet let později se s ní definitivně rozloučil a odchází do důchodu.


Jeho "sláva" se však díky neoficiálnímu kultu šíří dál. Jeho ctitelé se dodnes každoročně 25. ledna, v den kdy slaví svátek, scházejí v Praze k oslavě nazvané Frýbestr.


Podívejte se na amatérské video z jedné z oslav.


Text písně:
Jít a hledat Frýborado,
zbavené vší bídy člověčí.
Jit a hledat Frýborado,
kde jsou zprávy, mír a bezpečí!


Nejen tuto píseň, ale i jiné coververze má na svědomí drábovský hudební projekt FBH. Texty skladeb jsou o boji kladného hrdiny Frýby proti zloduchovi, také bývalému hlasateli, Alexandru Hemalovi.


Kořeny frýbovské legendy sahají právě do šedivých normalizačních 80. let. Její vyznavači vzpomínají, jak pro ně v tehdejším socialistickém Československu při dospívání obvykle právě Frýbou ohlašované zprávy v 8:50 znamenaly jednu z mála nezpochybnitelných jistot.

Frýba: Byl jsem první i poslední


Samotný Frýba na roky strávené před obrazovkou vzpomíná s láskou.


"Byl jsem tehdy první muž ve funkci programového hlasatele a na svém kontě mám ještě jedno prvenství: byl jsem ten, kdo zahajoval pravidelné barevné vysílání na Kavčích horách. Naopak jsem byl poslední, kdo se loučil s hlasatelnou v Měšťanské besedě, odkud se vysílalo do té doby," zavzpomínal.Líbil se vám tento článek? Dejte našemu zpravodajství hlas v anketě Křišťálová lupa.

bar TN.cz