Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Pozor na jedovaté houby

Houbařka bojuje v Mělníku o život! Omylem snědla muchomůrku

Lékaři už letos zaznamenali několik desítek případů otrav houbami. Poslední případ je z Mělnicka, kde se žena otrávila muchomůrkou zelenou.

Lesy se pomalu začínají plnit houbaři a množí se i případy otrav houbami. V mělnické nemocnici leží od víkendu starší paní, která se otrávila muchomůrkou zelenou.


Zaměnili ji s čirůvkami. "Pacientka je nyní ve stabilizovaném stavu, avšak stále hrozí nebezpečí selhání ledvin a jater," uvedla tisková mluvčí nemocnice Lenka Zikmundová s tím, že v této nemocnici ročně řeší asi 10 případů otrav po požití hub.

 

"Letos jsme už zaznamenali asi 90 případů otravy houbami," uvedl Jaroslav Klán, který řídí Národní referenční laboratoř pro toxiny hub, avšak upozorňuje, že sezóna je teprve na začátku a jarní houbová sezóna kvůli počasí téměř ani nebyla. Z dlouhodobého hlediska se houbami ročně otráví asi tak 400 lidí a asi tři případy z toho končí smrtí otráveného. Ovšem žádná přesná statistika neexistuje, protože lékaři už nemají povinnost otravy houbami hlásit. Své údaje Klán čerpá především z toho, že se na něj většina lékařů obrací s žádostí o pomoc.

 

V Česku roste 200 až 300 jedovatých hub, smrtelně jedovatých je asi deset druhů. Podle předsedy Mykologické společnosti Jaroslava Landy se v lese nyní můžete setkat především s muchomůrkami červenou, tygrovanou a zelenou. Narazit můžete i na závojenky vmáčklou a olovovou. Z jedovatých hřibovitých roste nyní hřib satan.

 

 

Jedovaté rekordy

 

Podle Klána je právě otrava muchomůrkou zelenou jednoznačně nejnebezpečnější. Její toxiny totiž způsobují selhání jater a následně i ledvin. Nejvíce otrav však ročně evidují po muchomůrce tygrované. "Letos jsme řešili již asi dvacet případů. Lidé ji často zaměňují za jedlou muchomůrku růžovku (pozn. red. masáky)," vysvětlil. Zatímco toxiny muchomůrky zelené napadají orgány, jed muchomůrky tygrované působí na mozek čímž vznikají psychické problémy. Klán její účinky přirovnává k "silnému alkoholovému opojení".

 

Projevy otravy houbami

 

Poznat otravu houbami není snadné, každý druh toxinu se totiž projevuje jinak a projevy jsou jiné i u jednotlivých lidí. "Obecně se dá říci, že čím delší bezpříznakové období, tím těžší otravu působí," uvedl Klán. Nejzákeřnější houbou je z tohoto hlediska pavučinec plyšový. Příznaky otravy se projeví po dvou až třech dnech od požití, po pokrmu z muchomůrky zelené se první průjmy dostaví až po osmi hodinách. V lesích se vyskytuje velmi vzácně a roste v období srpna až října.

 

Nejčastěji se otrava houbami projevuje bolestí břicha, pocením, nevolností, zvracením a pocitem žízně, dochází až k dehydrataci organismu. Pokud po požití hub objevíte tyto příznaky, ihned vyhledejte lékaře.

 

 

Některé houby vás otrávit nemusí, ale mohou způsobit značné zdravotní potíže. U některých lidí se však může po požití některých hub objevit alergie. "Takovou alergenní houbou, která nyní roste, je třeba čechratka podvinutá. Některým lidem může potíže způsobovat i pečárka zápašná," upřesnil Landa. Varoval také před sběrem pestřeců. "Ty jsou jedovatí ikdyž někteří náruživí houbaři je sbírají a suší a v minimálním množství je používají jako houbové koření," vysvětlil Landa.

 

První pomoc při otravě houbami

 

Jaroslav Klán má univerzální radu, pokud máte podezření na otravu houbami. "Vezměte si okamžitě živočišné uhlí (10 až 20 tablet) a zapijte mnoha litry černého čaje," říká. Rozhodně však vyhledejte pomoc lékaře.

 

Co z jedlých hub můžete nyní nasbírat

 

Ale abychom vás jen neděsili, tady přinášíme krátký seznam hub, které se v současné době mohou vyskytovat v našich lesích a jejich přiměřená konzumace po vhodné úpravě není nebezpečná: Suchohřib sametový, suchohřib žlutomasý, suchohřib hnědý, hřib dubový, hřib koloděj, hřib strakoš, hřib smrkový, hřib kovář, klouzek sličný, holubinka mandlová, žampión ovčí, holubinka nazelenalá, pýchavka obecná, muchomůrka růžovka, kozák březový, holubinka namodralá, špička obecná, pýchavka obrovská, holubinka trávozelená, žampión lesní, bedla vysoká, muchomůrka růžovka (masák).

 

Pokud se na houby vydáte, nezapomeňte nám poslat na zpravy@tn.cz  fotografie vašich úlovků. Můžete vyhrát holinky našich olympioniků. Podrobnosti o soutěži najdete TADY.
 

Iva Endrychová TN.cz