Tající sníh zvýšil hladiny. První a druhé povodňové stupně

Tající sníh plní koryta řek. Na několika místech Čech i Moravy dosahují hranic povodňových stupňů.

Na řece Moravě v Moravičanech a Radbuze v Českém Údolí platí první stupeň povodňové aktivity – bdělost. Během soboty platil druhý stupeň ve východních Čechách na Novohradce.

 

V celém Plzeňském kraji vyhlásili metorologové povodňovou pohotovost. Výstraha platí až do pondělního poledne.

 

Na dalších tocích platí bdělost, tedy nejnižší 1. stupeň povodňové aktivity. Na západě Čech sledují s napětím hladinu řeky Berounky v Bílé Hoře, Libíně a Zbečně a a Klabavy v Nové Huti. Hladina Radbuzy je vysoká i ve Lhotě a Staňkově. Úslava dosáhla povodňové bdělosti ve Ždírci a Úhlava v Klatovech-Tajanově.

 

Informace o aktuálním stavu na českých řekách najdete TADY.


Na východě Čech mají hydrologové poznámku o bdělosti u  Doubravy ve Žlebech a říčky Loučné v Dašicích. Na prvním stupni je i řeka Novohradka v Uhřeticích a Dědina u Mitrova.

Na řece Moravě platí 1. stupeň aktivity v Lanžhotě a Strážnici. V Děhylově zlobí řeka Opava, v Kokorech Olešnice, v Otaslavicích Brodečka a ve Stražisku Romže.

Meteorologové předpovídají pro dnešek hlavně pro Moravu místy déšť a občasné přeháňky, ve vyšších polohách sněhové. Teploty dosáhnou pěti až devíti stupňů nad nulou. Podrobnější předpověď najdete zde.

 

Povodně by ale podle nich nastat neměly. "Situace není nijak závažná. Situace v nejbližších hodinách bude podobná, neočekávají se žádné dešťové srážky," okomentoval současnou situaci meteorolog ČHMÚ Michal Ryglewicz.

mad TN.cz