Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

hledání premiéra

Těžká rána pro koalici: Fiala novou vládu nepodpoří. Rozhodnou Kočí, Dobeš nebo Škárka

Radim Fiala
Zdroj: isifa.com

Pro vládní koalici to není dobrá zpráva. Její snaha získat dostatek poslanců, kteří by podpořili vládu nástupce Petra Nečase (ODS), totiž získala výraznou trhlinu. Ruku pro ni totiž nezvedne bývalý člen ODS, jeden z takzvaných rebelů a poslanec Radim Fiala.

Situace je celkem jasná. Ať už prezident pověří sestavením vlády kohokoliv, nový premiér bude potřebovat kromě poslanců koaličních stran i hlasy nezařazených poslanců, aby získal ve Sněmovně potřebnou většinu. Konkrétně potřebuje minimálně dva.

 

Jenže jeden z těch, u kterých byla podpora současné vlády pravděpodobnější, nyní oznámil, že chce předčasné volby. "Myslím si, že bylo dost politických handlů a je nyní nutné dát příležitost občanům, aby vyjádřili svou vůli ve volbách," řekl Fiala, který se nyní hlásí k hnutí Úsvit přímé demokracie senátora Tomia Okamury.

 

Šance na získání podpory se tak zmenšily. Úplný konec to ale zatím neznamená. Stále totiž nevyloučili podporu vládě například nezařazení poslanci Michal Doktor, Josef Doběš, Jaroslav Škárka, Kristýna Kočí či Jan Vysloužil.

 

Radim Fiala vystoupil z ODS minulý rok poté, co byl členem skupiny poslanců, takzvaných rebelů, kteří nesouhlasili s přijetím "daňového balíčku". Zatímco jeho kolegové Tluchoř, Fuksa a Šnajdr Poslaneckou sněmovnu opustili a následně byli dosazeni do funkcí ve významných státních podnicích, což je zřejmě důvodem současného policejního vyšetřování, Fiala ODS opustil a ve Sněmovně zůstal jaké nezařazený poslanec.

 

tn.cz / mrk