Nepřijdete o řidičák? Odebírají ho kvůli TĚMTO NEMOCEM

Lékaři nyní mají povinnost hlásit úřadům lidi, kterým se změnila zdravotní způsobilost k řízení auta. Týká se to především kardiaků a epileptiků. O osudu jejich řidičských průkazů pak rozhodují odborné komise.

Úřady už mají přes dvě stovky oznámení o lidech, kterým se změnila zdravotní způsobilost. Podle novely zákona nyní musí všichni lékaři nahlásit řidiče, o nichž si myslí, že jsou nezpůsobilí vlastnit oprávnění k řízení vozidel.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

 

 

"Posouzení zdravotního stavu závisí vždy na lékaři, pokud má pochybnosti, že je pacient způsobilý k řízení, oznámí to obecnímu nebo městskému úřadu," informoval praktický lékař Martin Nerad s tím, že pro získání profesního oprávnění k řízení vozidla platí přísnější předpisy.

 

ČTĚTE TAKÉ:

OBVINĚNÍ: Řidiči hrozí 10 let za zabití dvou chlapců!


Problémy získat řidičské oprávnění můžete mít i v případě, že trpíte některým z níže uvedených problémů. Pokud vás lékař nahlásí, může vám být řidičský průkaz odebrán nebo může být omezena jeho platnost podmínkou.

 


Následuje pak vyšetřování před komisí, jejíž členové na základě odborných posudků rozhodnou, zda stále můžete vlastnit řidičský průkaz, či můžete auto řídit pouze s nějakou podmínkou.


"Do konce roku toto oznámení mohl podat pouze posuzující lékař, teď to musí udělat všichni lékaři bez ohledu na jejich profesní zaměření," uvedla mluvčí pražského magistrátu Tereza Krásenská, s tím, že oznámení úřady dostávají bez uvedení diagnózy, aby to neodporovalo zákonu na ochranu osobních údajů.


Po obdržení oznámení okamžitě zahajují správní řízení o odebrání řidičského průkazu. Komise pak způsobilost posuzuje na základě složitých předpisů vyhlášky.


Ta třeba stanoví, že pacienti s epilepsií mohou řídit vůz, pokud v posledních 12 měsících neprodělali záchvat. U nově diagnostikovaných pacientů je to zkráceno na 6 měsíců.


Řízení aut staršími lidmi


Na přezkoušení zdravotní způsobilosti by také k lékaři měli přijít řidiči před dosažením věku 60, 65 a 68 let a dále pak každé dva roky. Pokud lékař neshledá problém, vystaví potvrzení, které pak musí mít řidič u sebe a při silniční kontrole jej předložit spolu s platným řidičským průkazem.

muf s přispěním Jiřího Pánka TN.cz