drahý létající šrot

To byl tedy nákup! Letouny CASA znovu propadly při testech

Letoun C-212 Aviocar CASA
Zdroj: oficiální zdroj
Letoun C-212 Aviocar CASA

Nejenže předražené letouny CASA hrozí přivést k soudu a možná i za mříže exministryni obrany Vlastu Parkanovou. Podruhé navíc propadly v armádních testech. Selhává jejich obrana proti raketám.

Při opakovaných vojskových zkouškách selhal systém vlastní ochrany (DAS) letounu CASA v sedmi ze 17 prověřovaných oblastí. V úterý to sdělil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.
 

"Na základě výsledků všech zkoušek jednotlivých systémů komise Armády České republiky dospěla k závěru, že systém nevyhověl a vyžaduje úpravy. Z celkového počtu 17 prověřovaných oblastí systém nevyhověl v sedmi z nich. Nejedná se o systémové závady, avšak zjištěné nedostatky musí být odstraněny tak, aby byl systém plně funkční," uvedla mluvčí generálního štábu armády Jana Růžičková.
 

Samotné ministerstvo obrany nyní podle Pejška intenzivně jedná s výrobcem i dodavatelem, jak zjištěné závady odstranit. "Stejně jako v případě třístranné dohody o narovnání z letošního ledna, díky které došlo k prodloužení záruky, dodávce náhradních dílů za téměř pět milionů korun a vrácení jednoho dvoumístného stroje L-159, činí česká strana veškeré kroky se snahou získat odpovídající kompenzace za poskytnutí časového prostoru k odstranění přetrvávajících nedostatků. Za ne zcela funkční systém DAS navíc opětovně nabíhají dodavateli od 1. června sankce v řádu desítek tisíc korun denně," dodal Pejšek.
 

[IMAGEBOX_497495]Tady šlo o život! Letounu Casa selhal při přistání motor!

[IMAGEBOX_497495]

 

Po odstranění závad na navigačních a spojovacích systémech letounů v květnu tohoto roku plní nyní letouny CASA pouze úkoly související s výcvikem posádek či přepravou osob a materiálu. Závady na systému DAS totiž dosud znemožňují nasazení strojů CASA v zahraničních misích.
 

Ještě před několika týdny přitom zástupci společnosti Omnipol, která při nákupu letounů sehrála roli prostředníka, tvrdili, že DAS v testech pravděpodobně uspěje.
 

Systém vlastní ochrany (DAS) se skládá z komplexu různých druhů systémů, které slouží k signalizaci ohrožení letounu a automatickému přijetí opatření k odvrácení hrozby pozemní i vzdušné obrany. Zařízení DAS tak například má vystřelovat klamné cíle, které dokážou zmást střely naváděné teplem.
 

[IMAGEBOX_497847]Největší tlak byl od Bartáka, tvrdí svědek v kauze CASA

[IMAGEBOX_497847]

 

Nákup čtyř letounů CASA za 3,5 miliardy korun a pěti letadel L-159 schválila v roce 2009 vláda Mirka Topolánka (ODS). Letadla CASA však měla od začátku minulého roku problémy s avionikou a nefungoval ani stále selhávající pasivní systém ochrany proti raketám. Letouny, které měly být už loni nasazené v Afghánistánu, tak dokonce část roku vůbec nesměly do vzduchu.
 

Španělé, kteří letouny vyrábí, jako kompenzaci technických problémů dosud přislíbili vrátit jeden letoun L-159, jehož výměna byla součástí kupní smlouvy. Do budoucna se s letouny CASA počítá například pro potřeby bojové jednotky Battle group, kterou společně plánují do roku 2016 vytvořit armády zemí Visegrádské čtyřky.
 

[IMAGEBOX_1007111]Policie: Parkanová připravila stát o 658 milionů

[IMAGEBOX_1007111]

 

V souvislosti s nákupem letounů také policie žádá o vydání bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové (TOP 09). Tu viní z toho, že k nákupu nenechala vypracovat znalecký posudek o ceně a státu tak vznikla škoda ve výši 658 milionů korun. Měla se podle policie dopustit dvou trestných činů - zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Žádost policie o vydání místopředsedkyně sněmovny Parkanové k trestnímu stíhání dorazila do dolní komory parlamentu před třemi týdny.
 

Sněmovní mandátový a imunitní výbor však minulou středu už podruhé přerušil jednání o tom, zda Parkanovou doporučí vydat k trestnímu stíhání. Výbor by se měl znovu sejít 10. července. Právě v tento den začíná schůze Poslanecké sněmovny, na níž se bude o případném vydání Parkanové policii hlasovat.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / mediafax / gar