Zpackaná databáze

Kvůli nefungujícímu registru musí Dobeš na kobereček k Peake

Ministerstvo dopravy si asi dělá z lidí dobrý den. I dnes totiž centrální registr ráno nefungoval. Na ministerstvu dopravy se kvůli tomu sešel krizový štáb. Registr začal fungovat po půl desáté dopoledne.

To, že přes sliby ministerstva systém znovu nefungoval, pořádně naštvalo řidiče v Brně. Ti se pustili do úředníků takovým způsobem, že byla povolána dokonce hlídka mětské policie.

 

Ministr dopravy na koberečku

 

Kvůli problematickému registru hrozí ministru Pavlu Dobešovi (LIDEM) ztráta křesla. Situaci kolem nefungujícímu registru by měl vysvětlit své šéfce strany Karolíně Peake.  Ta pro deník Právo přiznala, že rozhodnutí ministerstva nevrátit se po dvou dnech problémů ke starému registru, bylo chybné.

 

Není to poprvé, co musel na kobereček. V ponděli ho na stejné téma zpovídal i premiér Petr Nečas.

 

Lidé v Brně zaútočili na úředníky

 

"O pomoc nás požádali pracovníci magistrátu z oddělení registru vozidel, a proto jsme do Kounicovy ulice vyslali strážníky ke zklidněné vyhrocené situace z důvodu nefunkčnosti systému," uvedla Kapitančiková. Podle ní se klienti hádali s úředníky. "Situaci budeme monitorovat do ukončení úředních hodin," dodala.

 

Pomohlo posílení kapacity databáze
 

Byť registr nyní funguje, nikdo si nemůže být jistý, jak dlouho tento stav vydrží. Nemine totiž den, aby centrální registr vozidel potíže neměl. I dnes dopoledne měl problémy. Až po půl desáté přišla z ministerstva dobrá zpráva.
 

"Centrální registr vozidel v úterý 9.40 začal opět fungovat," sdělil agentuře Mediafax mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák. Policejní prezidium podle něj navýšilo kapacitu pro komunikaci s databází odcizených vozidel a se Schengenským informačním systémem.
 

"Proběhlo jednání s panem náměstkem (Pavlem) Osvaldem. Registr byl přetížený dotazy na databázi odcizených vozidel a na Schengenský informační systém," uvedl Novák a dodal: "Na policejním prezidiu měli navýšit tuto kapacitu. Od 9.40 byl problém odstraněn."
 

"V 9.45 jsme začali přihlašovat auta," potvrdil vedoucí odboru dopravně správních agend pražského magistrátu Josef Mihalík. "Jede to sice pomalu, ale fungujeme na všech pracovištích. Myslím, že jsme tak na 50 nebo 60 procentech dřívějšího tempa. Kdokoli u nás je, nemáme problém mu vyhovět," dodal.
 

"Dnes bychom měli mít úřední hodiny do půl čtvrté. Budeme se snažit odbavit všechny, kdo přijdou. Naše pracovnice toho mají už ale opravdu dost, tak nevím, zda budeme pracovní dobu prodlužovat, neradi bychom, aby to úřednice odmarodily," doplnil Mihalík.

 

Ráno zasedal krizový štáb
 

Registr vozidel nefungoval ani v úterý po ránu, na ministerstvu dopravy se kvůli jeho provozu sešel v 8:00 krizový štáb. Mluvčí rezortu Martin Novák agentuře Mediafax sdělil, že mezi jeho účastníky nechybí ministr dopravy Pavel Dobeš (LIDEM) ani dva jeho náměstci.
 

"Na krizovém štábu zasedá pan ministr, náměstek Miroslav Drobný, náměstek Ivo Toman, šéf správního odboru Pavel Křeček, David Švarc z kabinetu ministra a Jakub Žižka z tiskového odboru," přiblížil Novák. "Zatím máme informace skrze média, čekáme na přesná data od techniků," uvedl dále mluvčí ministerstva dopravy.
 

[IMAGEBOX_1083655]Registr funguje, když pracuje jen část úředníků. Praha navrhuje směnný provoz
[IMAGEBOX_1083655]

 

Podle zatím nepotvrzených informací úterní problémy kopírovaly situaci z pondělka a opět za nimi stálo napojení registru na databázi odcizených vozidel. Ministra Dobeše k urychlenému řešení vyzvala v pondělí jeho stranická kolegyně a vicepremiérka Karolína Peake i premiér Petr Nečas (ODS).

 

[IMAGEBOX_1064669]Registr zase zkolaboval. "My za to nemůžeme," hájí se ministerstvo
[IMAGEBOX_1064669]

 

Ministerstvo dopravy spustilo Centrální registr vozidel 9. července. Kvůli vytrvalým problémům původně připustilo návrat k původnímu systému, nakonec se ale přiklonilo k nápravě novinky od nezkušeného externího dodavatele.

tn.cz / mediafax / muf