TO SNAD NENÍ MOŽNÉ! Do Česka míří TOXICKÝ odpad z Ukrajiny!

Přes 330 kubíků nebezpečného odpadu s karcinogenním beryliem se chystají nakládat k transportu do ciziny dělníci v bývalém závodu Zapad v Kyjevě. Podle ukrajinských médií má silně toxický odpad skončit v Česku, naše úřady však o ničem nevědí, píše v úterním vydání deník Právo.

Přesná trasa i časový rozvrh bezprecedentního převozu jsou z bezpečnostních důvodů utajeny. Znám je jen údajný cíl nákladu - 111 kontejnerů toxických látek, jichž se Ukrajina marně snažila 20 let zbavit, má skončit na neupřesněném místě v Česku. Shodně to tvrdí ukrajinská média s odkazem na představitele metropole. Kyjevská radnice na likvidaci odpadu nakonec uvolnila v přepočtu asi 29 milionů korun, za něž najala izraelskou firmu SIGroup Consort Ltd., uvádí Právo.

 

ČTĚTE TAKÉ:

V Boru u Skutče HOŘELA skládka pneumatik!

 

Jak Právu včera řekl Jurij Horylyj z odboru průmyslu na kyjevské radnici, Kyjev uzavřel se zmíněnou izraelskou firmou smlouvu na likvidaci odpadu, jež však neurčuje, kam mají být jedy odvezeny a kde uloženy. Šéf kyjevského odboru pro mimořádné situace Vitalij Pšenyčnyj ale deníku Komsomolskaja Pravda potvrdil, že náklad zamíří do Česka. "Už máme s Čechy dohodu," prohlásil. To, že má berylium, které se v takovém množství najednou ještě nikdy nepřeváželo, skončit právě u nás, potvrdili na odboru pro mimořádné situace i Právu.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / Mediafax