Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Teplotní rekordy

Tohle že je jaro? V Česku padaly mrazivé rekordy, na Kvildě naměřili -14,7 °C

Témata:

Na jihu Čech v noci na dnešek padly některé mrazivé rekordy pro 17. duben. Třeba v Českém Krumlově přístroje ve výšce dvou metrů nad zemí naměřily minus 4,6 stupně Celsia, o jeden a půl více než před 18 lety. Padly rekordy také ve Vráži u Písku, nebo třeba ve Strakonicích. Největší mráz byl ale na Jezerní slati ve stanici Kvilda-Perla, a to minus 14,7 stupně.

Přízemní mráz je přitom podle lokality o dva až čtyři stupně silnější, řekl ČTK českobudějovický meteorolog František Vavruška.

 

Jednu z nejchladnějších nosí letošního roku zažil o Karlovarský kraj. Teploty v noci klesly místy až minus deseti stupňům. Je to ale zřejmě konec ochlazení posledních dní, které do hor přineslo sníh. V dalších dnech se už má oteplovat, řekl dnes ČTK pozorovatel Českého hydrometeorologického ústavu Rudolf Kovařík z Šindelové na Sokolovsku.

 

"Aprílové počasí je v dubnu obvyklé. A v dubnu i často ještě sněží. Ale málokdy jsou takové mrazy. Kvůli vyjasnění v noci klesly teploty na minus 9,4 stupně a nad v metru nad zemí bylo pod minus deseti stupni," řekl Kovařík. Podobně nízká teplota byla v letošní výjimečně teplé zimě jen jednou v únoru.

 

 

V Krušných horách napadlo během posledních dnů několik centimetrů sněhu a na stinných místech leží stále. Následující dny by ale teploty měly jít nahoru. Přestože rána budou ještě chladná, odpolední teploty by se o Velikonocích mohly dostat v kraji až k 17 stupňům.

 

Jak bude následující dny?

 

Dnes bude na jihu Čech skoro jasno. Nejvyšší denní teploty 11 až 14 stupňů celsia, na Šumavě sedm. V pátek postoupí přes území kraje studená fronta od severozápadu a v sobotu začne počasí ovlivňovat rozsáhlá oblast nízkého tlaku vzduchu nad západní a střední Evropou. V pátek proto bude oblačno, během dne od západu zataženo a na většině území přeháňky. V noci bude zase někde mrznout. Denní teploty stoupnou k 11 až 14 stupňům. V sobotu už se budou noční teploty pohybovat od nuly ke třem stupňům a ve dne bude až 17 stupňů.

tn.cz / ČTK