Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Top 09 zahájila předvolební kampaň a představila program

Nejnovější politická strana na české volební scéně zahájila svoji předvolební kampaň.

Nová strana, která má velkou šanci dostat se v mimořádných volbách do parlamentu, Top 09 představila svůj předvolební program.

 

Vedení strany přiznalo, že na jeho vytvoření mělo krátký čas, proto některé kapitoly nejsou ještě rozpracovány do detailů. "Bude to asi 1. program, který si přečtou i řadoví členové strany, protože je stručný," uvedl předseda strany Karel Schwarzenberg. 

 

Předseda vypíchl stěžejní body programu, mezi které patří boj s hospodářskou krizí a snaha o efektivní řízení českého státu.

 

"Máme šanci projít krizí tak, že z ní vyjdeme posíleni, nikoliv oslabeni. Nenabízíme nové dávky, nové daňové úlevy a nové slevy pro kohokoliv, prostě proto, že na takové sliby nebude dostatek prostředků. Říkáme naprosto upřímně, že léčba nemusí být příjemná," prohlásil spoluzakladel strany Miroslav Kalousek.

 

Podle něj může bát krize přínosná tím, že donutí politiky léčit některá dlouhodobě zakrývaná bolavá místa, kterých si nikdo dříve nevšímal. Hlavně to, že Česko dlouhodobě utrácí víc, než vydělá.

 

"Každý občan České republiky zaplatí příští rok 8 000 korun ze svého za úroky státního dluhu. Celková výše toho dluhu dosahuje jednoho bilionu korun, což vychází na 120 tisíc pro každého z nás," uvedl Kalousek k propadu české ekonomiky s tím, že hrozí, že Česko se může dostat do situace, kdy už mu někdo nepůjčí.

 

Řešení tkví podle Top 09 v pěti oblastech - ve změně penzijního systému, zdravotnictví, oblasti sociálních podpor, v oblasti výdajů státu včetně platů státních úředníků a v oblasti stavebního spoření. Tyto položky spotřebují 80 procent státního rozpočtu. "Všechno ostatní jsou drobné. Musíme sáhnout do těchto položek, jinak se nám zhroutí ekonomika jako v Maďarsku," pohlásil Kalousek.

 

Druhá kapitola, kterou Top 09 pokládá za stěžejní je efektivní řízení českého státu. "Nabízíme své návrhy a recepty na to, jak zlepšit správu v české republice, jak se postavit korupci, nebo plíživé privatizaci veřejné moci," uvedl spoluzakladel strany.

kor TN.cz