kolaps na silnicích I. a II. tříd

Zemědělci blokovali stovky silnic a naštvali desetitisíce řidičů

Armáda traktorů vyjela dopoledne na tuzemské silnice. Jízda protestujících zemědělců nezablokovala silnice zcela, ale ztížila dopravu a místy vytvářela kolony.

Zemědělská protestní jízda kvůli zachování "zelené nafty" zpomalila dopravu nejméně na 185 silnicích. Do akce se zapojilo 1600 strojů zemědělské techniky, především traktorů. Pomalu projely převážně po silnicích I. a II. tříd. Na dálnice zemědělci "nezaútočili". Dopravní předpisy tam traktorům brání vyjet.
 

BLOKOVAL VÁM CESTU TRAKTOR? DOSTALI JSTE SE DO KOLONY? PATŘILI JSTE K DEMONSTRANTŮM? MÁTE FOTOGRAFII NEBO VIDEO ZE ZEMĚDĚLSKÝCH PROTESTŮ? POŠLETE JE NA zpravy@nova.cz NEBO JAKO MMS NA 602 756 535 A MY JE ZVEŘEJNÍME.

 

"Zelená nafta" je označení pro návrat 60 procent spotřební daně, kterou zemědělci zaplatili při nákupu nafty užívané při zemědělských činnostech. Výše spotřební daně je 10,5 koruny na litr, více než šest korun zemědělci dostanou zpátky. Podle předsedy Agrární komise Jana Veleby zemědělci v okolních zemích tak vysokou spotřební daň neplatí.
 

LETECKÉ ZÁBĚRY ZE ZEMĚDĚLSKÉ BLOKÁDY:

Protest zemědělců - okolí Jihlavy

1
/
6
Zdroj: Dušan Vrbecký
Zemědělci - blokáda na silnicích - okolí Jihlavy

Zemědělskou blokádu na Vysočině jsme monitorovali ze vzduchu ve spolupráci s Hitrádiem Vysočina.

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA:

_____________________________________________
 

BLOKÁDA PŘEHLEDNĚ:
 

10:58 - Protestní akce zemědělců by podle plánu měly právě končit. Řidiči by přesto měli být opatrní, protože po silnicích se ještě stále budou pohybovat kolony zemědělské techniky - byť možná vyšším tempem než dosud.
 

10:48 - Kolony zemědělských vozů vyjely na čtyřech úsecích na Jindřichohradecku, na třech na Strakonicku a po dvou na Táborsku, Písecku a Českobudějovicku, kde se k protestům přidali i zemědělci z Českokrumlovska. Jedna protestní trasa na Prachaticku vede z Čkyně do Vimperka a zpět. Na Českobudějovicku, kde vyjely největší kolony, se doprava zpomalila na trase Úsilné – Borek – sjezd Kolný – Hluboká nad Vltavou a na trase Munice – Hluboká nad Vltavou – Týn nad Vltavou.
 

10:44 - Traktory, nákladní auta a doprovodné vozy zemědělců vybavené vlajkami a transparenty vyrazily ve středu v devět hodin protestovat na jihočeské silnice. Kolony vozů vyjely na 14 úseků v kraji, uvedla ředitelka krajské agrární komory Hana Hricová.
 

10:38 - V Libereckém kraji se zemědělci k protestu nepřipojili, upřednostňují další jednání s vládou. "I když plány na zrušení zelené nafty se nám také nelíbí, na nátlakové akce doplatí především veřejnost,“ řekla Vladimíra Pachlová, šéfka Agrární komory Libereckého kraje.
 

10:36 - Podle šéfa Agrární komory v Ústí nad Labem Františka Loudáta měly na silnice vyjet na tři stovky traktorů, některé s vlekem. "Naším cílem není silnice blokovat, pojedeme podle předpisů,“ řekl Loudát.
 

10:35 - Komplikace očekával Děčín, protože traktory měly jet na hlavním tahu na Prahu. "Nemáme hlášeny žádné problémy, osobně jsem viděl tři traktory, které jely do kopce na Kameničáku a za nimi se kolona tvořila. Jenže podle toho nemůžu hodnotit, protože v tomto kopci se tvoří kolona za každým pomalým vozem," řekl děčínský policejní mluvčí Vojtěch Haňka.
 


 

10:34 - Komplikace nehlásí ani Žatecko. Tady mělo vyjet asi šedesát traktorů. "Zřejmě se rozptýlily po několika místech, žádnou kolonu jsem neviděl,“ hlásil Libor Želinský z Loun.
 

10:33 - Zemědělci, kteří vyjeli ve středu ráno na silnice v Ústeckém kraji na protest proti zrušení zelené nafty, zatím dopravu nekomplikují. Informace potvrzují i sami motoristé. "Zemědělci jedou centrem Mostu, i když jedou pomalu, žádný kolaps v dopravě rozhodně není,“ řekl Eduard Beneš z Mostu.
 

10:29 - Moravskoslezský kraj: Zemědělské stroje zpomalují provoz na pěti trasách kraje. Na Bruntálsku traktory vyjely na silnici I/11 z Bruntálu směrem na Olomouc, na Frýdecko-Místecku jedna kolona vyjela z Karviné do Petrovic, druhá z Raškovic na Morávku a třetí jezdí kolem Kozlovic. Na Novojičínsku řidiči na traktory narazí přímo v Novém Jičíně, kde kolony projíždí přes šest kruhových objezdů. Na Opavsku vyjely stroje na dvou trasách, první jede z Opavy do Krnova, druhá pak po silnici I/46 směrem na Olomouc.
 

10:26 - Ředitelka regionální středočeské agrární komory Zlata Koukolíčková byla po zahájení akce v Milíně, kde pomáhala polepovat techniku samolepkami a českými vlajkami. "Většina řidičů nás chápe," domnívá se ředitelka, ohrožení zemědělců ze strany rozzuřených řidičů se nebojí. Navíc jejich kolonu uzavíral vůz policie.
 

10:24 - Protestní akci zemědělců v Moravskoslezském kraji ve středu dopoledne podpořila většina místních agrárníků. Ve zhruba 120 traktorech označených vlajkami a nálepkami Protest vyjeli po 9. hodině na pěti trasách. "Jen Opavskem jede souprava 15 traktorů s přívěsy, trasu z Opavy do Krnova otočíme asi třikrát, abychom dodrželi plánovaný čas do jedenácté hodiny. Na akci dohlíží dopravní policie a prozatím nemáme hlášené žádné komplikace na silnicích,“ řekl předseda Agrární komory Moravskoslezského kraje Robert Kučera.
 

10:22 - Okolo 200 zemědělských strojů na 17 místech eviduje policie ve Zlínském kraji. "Žádné výrazné problémy jsme zatím nezaznamenali," sdělila zlínská policejní mluvčí Jana Macalíková. "Zemědělci jedou převážně po silnicích první a druhé třídy. Provoz neblokují, ale jedou svým tempem, a proto je doprava pomalejší," uvedla Macalíková. Policie některým kolonám dělá doprovod. "Situaci monitorujeme a v případě potřeby bychom zasáhli. Zatím ale žádné výraznější komplikace nemáme," dodala.
 

Protest zemědělců

1
/
6
Zdroj: Mediafax
Zemědělci - blokáda na silnicích - 2 ; Příprava na protestní akci proti plánovanému zrušení zelené nafty.

 

10:19 - Hodinu po začátku protestní akce nedošlo ve středních Čechách podle zemědělců k žádným komplikacím. "Žádné problémy hlášeny nemám. Naopak dostávám informace, že řidiči často zemědělce podporují a mávají jim na pozdrav," řekl člen představenstva Agrární komory ČR Josef Kubiš, který protestní akci ve Středočeském kraji koordinuje. Větší kolona se za zemědělci vytvořila v oblasti Prahy - Uhříněves na příjezdu z Říčan, kde provoz zpomaluje čtveřice traktorů.
 

10:15 - Na Olomoucku proběhl protest poměrně klidně - a už navíc skončil. Městem projelo zhruba dvacet traktorů místních zemědělců. Dvakrát se otočili na okruhu u vlakového nádraží. Dopravu to příliš nenarušilo. Na křižovatkách ji řídila policie, uvádí iDnes.
 

10:11 - Po silnici R43 se pohybuje šest kolon traktorů a nákladních vozů, jejichž řidiči se přidali k protestu zemědělců. Jedna z kolon už dorazila do Brna. Policie dosud nezaznamenala žádný kolaps dopravy.
 

10:09 - Na jižní Moravě vyjelo nejvíce farmářů na silnici R43. Pohybuje se tam téměř 40 zemědělských vozidel, celkem jich je na cestách v v kraji asi 150. V případě kolon zemědělce policisté zastavují a auta nechávají projet.
 

10:05 - I zemědělci ve Středočeském kraji pomalou jízdou bojují proti rušení zelené nafty. Kolona se pomalu tvoří například na silnici R4 směrem od Písku.
 

10:00 - Na královéhradecku se protestuje na dvaceti významnějších silnicích. Největší problémy se očekávají na velkém kruhovém objezdu u Hradce Králové. První skupina traktorů už po něm projela krátce po deváté. Jejich řidiči zdržovali dopravu a způsobili krátkodobé kolony. Po jejich odjezdu se situace uklidnila. Na místo však míří další desítky traktorů a aut.
 

9:50 - V jižních Čechách se na silnice vydalo kolem 150 traktorů a další zemědělské techniky. Blokují čtrnáct úseků. Jedna z kolon zhruba deseti vozů právě jede po E55. Mají malé rozestupy a téměř je nelze předjet.
 

9:39 - Zemědělci na Kroměřížsku se zatím sjeli na náměstí v Kroměříži. Vysvětlují tam smysl protestu lidem. S třemi desítkami traktorů hodlají do ulic města vyrazit po desáté hodině. Pojedou pomalu, takže se v této době Kroměříži a okolí raději vyhněte.
 

9:37 - V Moravskoslezském kraji zpomaluje dopravu 120 kusů traktorů a jiné zemědělské techniky.
 

9:27 - "Nejde jen o české zemědělce. Jde o všechny lidi, jde o české potraviny. Chceme řidiče požádat o pochopení," prohlásil v telefonátu pro Českou televizi předseda Agrární komise Jana Veleba.
 

9:21 - Na silnicích ve středních Čechách a na Vysočině se pohybuje zhruba 300 traktorů.
 

9:10 - Řidiči na Vsetínsku si mohou oddychnout. Protest farmářů tam skončil. Začal dříve, aby zemědělci mohli brzy na pole.
 

8:54 - Na dálnice zemědělci s traktory nevyjedou. Brání jim v tom silniční zákon.
 

8:45 - Jediné dva regiony, kde se s protesty nesetkáte, jsou Praha a Liberecko.
 

8:00 - Na Vsetínsku si protestující zemědělci s traktory zřejmě přivstali a na některých silnicích byli k vidění už po sedmé hodině.
 

_____________________________________________
 

Podle komory se akce nedá nazývat blokádou, i když dopravu značně zpomalila. "Kolony vozidel nebudou komunikace blokovat, ale upozorňovat na požadavky zemědělců pomalou jízdou vlastní techniky," upozorňovali už před akcí zemědělci.
 

Nelíbí se jim, že s nimi premiér Petr Nečas (ODS) nejedná, nereaguje ani na textové zprávy a telefonáty. "Doba, kdy jednání mohlo a mělo vzniknout a situaci odblokovat a řešit, už uplynula," podotkl dříve Veleba.

 

Podívejte se na reportáž o plánovaných protestech:

 

 

Po 23. květnu budou protesty nejspíše pokračovat, pokud vláda nezmění své stanovisko. "Je to pro nás naprosto zásadní záležitost," upozornil Veleba, který je příjemně překvapený s počty protestujících. Lidé jsou podle něj na vládu naštvaní, zemědělci se do akce přidávali spontánně.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Rozzuření odboráři ukončili protest před Úřadem vlády

 

Veleba také připomíná, že zpomalení dopravy je protestní akci českých zemědělců, nikoliv odborářů. S Bohumírem Dufkem, předsedou Asociace samostatných odborů, který akci chtěl podpořit, se tři týdny nesešel.
 

"Kdyby se ASO rozhodla cokoliv uskutečnit, asi tomu nejsme schopni zabránit," myslí si Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu, který zároveň připomněl, že akce není zaměřená proti veřejnosti.
 

Protest proběhl kvůli vládnímu rozhodnutí ohledně rušení "zelené nafty" a zavádění spotřební daně na tichá vína v hodnotě 10 korun na litr. "V Rakousku, v Německu a v Polsku nic podobného není, budeme mít najednou naftu dražší o 11 korun než naši konkurenti," argumentuje Veleba.

 

Kromě Agrární komory podpořil akci také Zemědělský svaz nebo Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů, naopak proti se postavila Asociace soukromého zemědělství.
 

SILNICE, KTERÉ ZEMĚDĚLCI BLOKOVALI
 

 

cob tn.cz / Mediafax