Stát na ně nemyslí

Třiadvacetiletá Saša porodí pět dětí! Kolik stojí paterčata?

Mít paterčata s sebou přináší mnoho radosti, ale i spousty starostí. A právě velké starosti už za několik dní budou řešit Alexandra Kiňová s přítelem Antonínem. Stát jim totiž na jejich paterčata, která čekají, příliš nepřispěje.

Při porodu vícerčat nedostanete žádné porodné, pokud už jedno dítě doma máte, navíc rodinné přídavky dostanete jen na jedno dítě, přestože rodiče mají vyšší výdaje. A právě tohle už za pár dní budou řešit Alexandra a Antonín, budoucí rodiče paterčat.
 

Pět dětí a to najednou. Málokdo si to dokáže vůbec představit. Jen co obstaráte jedno, spěcháte zajistit druhé a to jsme jen u péče. Kolik stojí taková paterčata?
 

Základní výbava, jako je kočárek pro pět dětí, koupí rodina v průměru za třicet tisíc korun. Autosedačky kolem patnácti tisíc a nutno podotknout, že do běžného osobního auta tak početnou rodinu rozhodně neposkládáte. Pět postýlek i s povlečením pořídí rodina za dvacet tisíc a pak nezbytně nutné dudlíky, zavinovačky, dupačky a kosmetika. A ejhle! Jen základní výbava přeskočí osmdesát tisíc korun.
 

A co teprve denní spotřeba plen a výživy? Za den taková paterčata stojí čtrnáct set korun. Za týden k deseti tisícům. Měsíčně pak kolem čtyřiceti tisíc a za rok se částka vyšplhá do neuvěřitelné výše půl milionu.
 

Že se jedná o ojedinělý případ si uvědomuje i ministryně práce Ludmila Müllerová. "Přijmeme nějaké mimořádné opatření, které mamince a její rodině usnadní ten složitý život," řekla.
 


A to by se rozhodně rodině hodilo. Dostane totiž jen jeden rodičovský přídavek a sociální dávky v hmotné nouzi. Nejsou ale jediní, kteří by výjimečnou pomoc ministerstva ocenili. Od roku 1950 se narodila čtyřčata jedenadvacetkrát. Porod, kdy se narodí pět dětí najednou, ale bude u nás historicky první.
 

Podle informací televize Nova ale alespoň Saša a Antonín získají pečovatelku navíc. Středočeský kraj totiž bude místo jedné platit rovnou dva.
 

Pokud byste chtěli Alexandře a Saše nějak pomoct, můžete. Jak? Čtěte ZDE!

 

ČTĚTE TAKÉ:

Supermáma paterčat je odhodlaná kojit. Jak to zvládne?

Čekáte miminko? Na porodné zapomeňte!

Plánujete miminko? Za rok vás přijde na 60 tisíc

VELKÝ PŘEHLED: PRO a PROTI jednotlivých druhů antikoncepce
Kdy se nelze spolehnout na antikoncepci
Hormonální antikoncepce není hračka, užívej ji rozumně

hmr / Tereza Robinson tn.cz / TV Nova