Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

dohoda

Tripartita dnes bude jednat o zdravotnictví, rozpočtu i minimální mzdě

Bohuslav Sobotka
Zdroj: ČTK

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů budou dnes společně jednat o situaci ve zdravotnictví, o přípravě státního rozpočtu či o chystaných změnách daní. Tripartita by se měla také dohodnout na případném zvýšení minimální mzdy.

 

Odbory požadují, aby se nejnižší výdělek zvedl od ledna o 500 korun na 9000 korun. Stejné zvýšení navrhuje také ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD). Část zaměstnavatelů s tím souhlasí, část se kloní k nižší částce. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na posledním zasedání tripartity řekl, že vláda upřednostňuje shodu se sociálními partnery. K ní by ministři, odboroví předáci a podnikatelé mohli dospět už dnes.
 
 
Minimální mzda se zvedla loni v srpnu, a to o 500 korun na 8500 korun. Předtím se zvýšila naposledy v roce 2007. V koaliční dohodě se vládní strany zavázaly, že po projednání v tripartitě bude vláda postupně minimální mzdu zvyšovat, aby se přiblížila 40 procentům průměrné mzdy ve státě. Ta za loňský rok činila 25.128 korun. Dvěma pětinám odpovídá asi 10.000 korun.
 
 
Tripartita se zaměří i na chystaný rozpočet. Vláda už schválila výdajové rámce. Souhlasila tak i s tím, aby platy pracovníků ve veřejných službách příští rok rostly o 3,5 procenta. To se některým odborářům nelíbí. Jsou proti tomu, aby se přidávalo plošně. Staví se i proti některým navrhovaným daňovým změnám.

 

pet tn.cz / ČTK