Předražený tunel

Tunel Blanka se dnes na jediný den otevře veřejnosti

Diskutovaný pražský tunel Blanka se dnes, pouze na jeden den, otevře veřejnosti. TV Nova se do jedné části podzemního komplexu podařilo dostat už včera. Podívejte se, jak bude Blanka vypadat!

Štáb TV Nova byl prvním televizním štábem, který se projel pod zemí mezi Trojou a Prašným mostem v rozestavěném tunelu Blanka. Ten má za sebou hrubou stavbu. Postupně se v Blance montuje vzduchotechnika a na zdech se objevují první kachličky.

 

Ve více než šestikilometrovém tunelu stavaři nesměli zanedbat bezpečnost. Největším rizikem jsou samozřejmě nehody, počítá se ale i s požáry. Na každém sedmdesátém metru jsou proto ve stropě speciální průduchy. "Systém požárního větrání je řešen jako odsávání požárních zplodin do prostoru pod vozovku a následně je odváděn do strojovny vzduchotechniky," popisuje větrání stavař Jan Kvas.

 

Na dokončení Blanky řidiči čekají jako na smilování. Má totiž významně ulehčit pražské dopravě. Současně se také pracuje na Trójském mostě. Na něm bude čtyřproudová silnice, tramvajový pás i chodníky pro pěší a cyklisty. "Máme namontované dvě příbřežní třetiny mostu a teď se připravujeme na tu nejsložitější operaci na mostě a to zvednutí a přivaření prostředního segmentu mostu," komentuje další postup výstavby mluvčí Metrostavu František Polák

 

 

Blanka je kvůli propadům a ceně jednou z nejvíc problematických staveb. Celkově by měla vyjít téměř na 37 miliard, původně přitom bývalý pražský primátor Pavel Bém sliboval o osm miliard méně. "Suma se vyšplhala především díky tomu, že se musel změnit ražební typ po propadech. Navíc do částky nikdo nezapočítával inflaci, která za ty léta proběhla," hájí vysokou cenu Blanky primátor Prahy Bohuslav Svoboda.

 

Tunel Blanka čeká ještě řada stavebních prací. První auta by do něj měla vjet na začátku května v roce 2014.

kos / s přispěním Kláry Brunclíkové TN.cz