interaktivní mapa Muniční sklady

U Vrbětic jde o život! Munice je po celém Česku. Není také u vás?

Muniční sklady v Česku
Zdroj: TN.cz
Téma:

V okolí muničního skladu u Vrbětic na Zlínsku žijí už několik týdnů lidé v pořádné nejistotě. V pátek dokonce policisté oznámili, že tam jde o život. Jenže u Vrbětic to není jediný muniční sklad v republice. V naší interaktivní mapě se podívejte, kde jsou další, zda to není právě u vás!

Anketa

Měl by kvůli výbuchům v muničních skladech ve Vrběticích někdo rezignovat?

Hlasovalo 5909 lidí.
Už několik týdnů se v muničním skladu u Vrbětic ozývají výbuchy. Za poslední dobu už jde o druhé neřízené exploze. Dvě budovy s municí už jsou zničeny. Lidé v okolí obcí mají strach, navíc si stěžují, že nemají žádné informace.

 

Strach ovšem mají v souvislosti s vrbětickými sklady i lidé na jiných místech republiky. Protože sklady s municí jsou rozesety téměř po celé republice. Aktivních jich je deset, sedm z nich je armádních, tři jsou v soukromých rukách, dalších dvanáct armáda už nevyužívá. I když v poslední době se hovoří o znovuotevření muničního skladu v Květné na Svitavsku.

 

Muniční sklady v Česku
Armádní
 
GPS souřadnice
Týniště nad Orlicí (okr. Rychnov nad Kněžnou)
50°10'41'' N, 16°5'8'' E
Čermná nad Orlicí (okr. Rychnov nad Kněžnou)
50°4'5'' N, 16°6'44'' E
Travčice (okr. Litoměřice)
50°29'37'' N, 14°11'40'' E
Hostašovice (okr. Nový Jičín)
49°31'3'' N, 17°59'28'' E
Dobronín (okr. Jihlava)
49°28'52'' N, 15°37'7'' E
Mladkov (okr. Ústí nad Orlicí)
50°6'35'' N, 16°36'12'' E
Nový Ples (okr. Náchod)
50°18'32'' N, 15°56'44'' E
Květná (okr. Svitavy)*
49°43'1'' N, 16°22'36'' E
 
Soukromé
Vrbětice (okr. Zlín)
Imex Group s. r. o.; STV Group, a. s..; Excalibur Army, s. r. o.; Biochemie, a. s.
Hajniště - Nové Město pod Smrkem (okr. Liberec)
STV Group, a. s.
Mantov (okr. Plzeň)
STV Group, a. s.
Pozn.: * Armádní muniční sklad v Květné je uzavřen, vláda jedná o jeho znovuotevření
 
"Ve všech našich muničních skladech platí velmi přísná pravidla, která musí dodržovat stanovené alianční standardy. Armáda České republiky skladuje v souladu s bezpečnostními opatřeními ve svých skladech pouze munici, která je v bezvadném stavu, je v době technické životnosti, je bezpečná pro manipulaci a přepravu," uvádí tisková mluvčí Generálního štábu Armády ČR Jana Růžičková.

 

V naší interaktivní mapě jsou označeny všechny aktivní muniční sklady v Česku (armádní i soukromé). Mapu si můžete přibližovat značkami +/- v pravém dolním rohu (nebo kolečkem myši). Po kliknutí na značku skladu se vám objeví krátký popis.

 

 

U soukromých areálů musí splňovat zákonem a nařízením vlády stanovené podmínky, které kontroluje policie. "Firma, která chce nakládat s municí, musí být držitelem zbrojní licence. Zbrojní licence vydává Policie ČR. Součástí žádosti o licenci je i uvedení místa nebo všech míst přechovávání munice," sdělil Josef Holek z ministerstva vnitra.

 

Výbuchy v muničních skladech se čas od času objevují. Ve Vrběticích, kde už dva sklady vyletěly do povětří, se ovšem jedná o neřízené výbuchy. První exploze se stala 16. října, v areálu pak několik týdnů pracovali pyrotechnici. Když už se zdálo, že je vše v pořádku, minulou středu explodoval druhý sklad.

 

 

Problémy byly ale například i ve skladu v Hajništi v severních Čechách. V roce 2002 tam při zneškodňování dělostřeleckých nábojů zahynul dělník. Zřejmě protože zapomněl vyjmout výbušninu. V roce 2007 pak v tomto areálu hořelo kvůli technické závadě na stroji, který pracoval s malorážnou municí. Zraněn byl jeden člověk, požár způsobil škody za 5 milionů korun.

 

Podívejte se na reportážní blok o Vrběticích:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz / hmr