Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.6. 2014 09:01
Rozhovor

Učitelka, která skočila pro děti do studny: Musela jsem, utopily by se

Zdroj: TV Nova

Učitelka mateřské školy Martina Zbytková, která neváhala nasadit vlastní život, aby zachránila děti ze studně, je z nemocnice zpátky doma. Jak vypjaté chvíle popsala?

"To bylo něco hrozného, pořád to mám před očima. Kluci na mě volali: Paní učitelko, my se utopíme," popisuje pedagožka momenty hrůzy, když se dva její dětští svěřenci zřítili do jedenáct metrů hluboké studně.


"Já jsem věděla, že když za nimi nevlezu, tak se utopí," je přesvědčená Zbytková. Martina věděla, že bez cizí pomoci se ven nikdy nedostane a že když kvůli podchlazení ztratí vědomí, sama utone. Zavolala na tísňovou linku a po železné trubce čerpadla sklouzla do hlubiny.


Zajímavé je, že malý Tomáš měl největší strach z toho, co na pád do studny řekne jeho máma. Bál se, že bude mít průšvih. Když první zachránci spustili do studny žebřík, dosáhl jen půl metru nad hladinu. Sama na kost promrzlá učitelka dokázala jednou rukou druhého z chlapců - Ondřeje - zvednout a ten se chytil poslední příčky.


Zatímco na místo spěchali hasiči, Martina ztrácela síly každou vteřinou. Věděla, že nebojuje jen za sebe, ale i za šestiletého Tomáše, kterého tiskla v náručí. To ji nakonec udrželo nad hladinou.


Studna je teď zabezpečnená páskami a na poklopu jsou těžké kusy betonu. Policejní vyšetřování zatím žádného konkrétního viníka neodhalilo.

pez, Josef Svoboda TN.cz