Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.11. 2013 20:41
Šance na lepší život

DRAŽBA týraných koní: Vyhublí a zubožení koně hledají nového majitele

Koně - dražba
Zdroj: Jakub Deml

Několik desítek zbídačených koní se dnes draží na Rakovnicku. Nového majitele však nehledají kvůli nuzným podmínkám, v nichž zvířata přežívala, nýbrž kvůli exekucím a dluhům jejich majitele. Podívejte se do galerie na nebohé koně, kteří už snad teď budou mít lepší život.

V Rousínově na Rakovnicku se dnes draží týrané koně, jejichž majitel čelí 29 exekucím pro dluhy 8,8 milionu korun. Za první dvě hodiny dražby získalo nového majitele 26 koní, dva se nepodařilo prodat. Nejdražší kůň se doposud prodal téměř za 11.000 korun. Celkem by mělo do dražby jít 42 koní.

 

Dražba koní začala v poledne a přijelo na ni několik desítek lidí z různých částí republiky, kteří v podstatě zaparkovanými auty ucpali příjezdovou cestu do Rousínova.

 

Vyvolávací ceny koní jsou od 2000 do 5000 korun podle kategorie, do které byla zvířata zařazena. Prvního koně za vyvolávací cenu koupila Češka, která na dražbu přijela z Mnichova. "Dozvěděla jsem se to od kamarádky, která má kousek odtud koně a mám u ní ustájenou kobylku s hříbátkem," řekla novinářům. Kůň nejdříve musí být v karanténě, projde prohlídkou, očkováním a dostane nová kopýtka. Podle nové majitelky zůstane v Česku.

 

119

GALERIE: Podívejte se na zubožené koně, kteří dnes byli v aukci

Zdroj: Mediafax

Dražba týraných koní

Hodnocení:

 

Koně jsou podle odborníků v zuboženém stavu a veterinární správa podala návrh na jejich odebrání majiteli. Podle mluvčí exekutorské komory Petry Báčové je efektivnějším řešením prodej koní v exekuční dražbě, protože se najdou rychleji jejich noví vlastníci.

 

Někteří zájemci si dnes při dražbě stěžovali na to, že se některé koně nebudou dražit, protože je majitel údajně nechal přepsat na své příbuzné. Podle exekutorů tomu však nešlo zabránit a část koní tedy zůstala u původních majitelů. Na dražbu dohlíží policie.

 

 

První dražba koní měla být už v září. Dlužníkovi se jí podařilo odvrátit, protože týden před jejím konáním složil 160.000 korun, které měl zaplatit věřiteli. Další dražba nařízená na 31. října byla zrušena, protože majitel koní podal návrh na insolvenci.

 

Exekutoři tento krok považují za zneužití insolvenčního zákona, protože dlužníci podávají insolvenční návrhy pouze s cílem odložit úkony v exekučním řízení. "Soud vydal předběžné opatření, i kdyby se dlužník pokusil znovu zneužít exekuční zákon, tak by mohly být exekuční příkazy realizovány," uvedla Báčová.

 

ana tn.cz / ČTK