úspěch v IKEMu

UNIKÁTNÍ OPERACE: Lékaři provedli úspěšnou řetězovou transplantaci ledvin u šesti lidí

Zásadní zlom v historii české medicíny, lékaři v pražském IKEMu provedli unikátní řetězovou transplantaci ledvin. V Česku se takto náročná operace uskutečnila vůbec poprvé v historii!

Týmy Transplantcentra Institutu klinické a experimentální medicíny ve středu provedly historicky první řetězovou transplantaci ledvin v Česku. O co šlo? Ledviny si během unikátní operace vyměnilo šest párů dárců a příjemců. Jaký byl počet zatím lékaři z IKEMu neprozradili.
 

Lékaři totiž podrobnosti obvykle zveřejňují až tehdy, když mají jistotu, že se operace podařila. Řetězová transplantace se u nás ještě nikdy neprováděla. První úspěšnou transplantaci ledvin ale lékaři v Československu provedli už v roce 1966.
 

V Česku se dosud řetězová operace nekonala, protože je nesmírně organizačně náročná. Do takového zákroku se totiž zapojují nejméně tři dvojice, většinou jsou to příbuzní nebo partneři, kteří chtějí nemocnému ledvinu darovat.
 


Lidé ovšem musejí být všichni schopní operaci podstoupit a všechny zákroky se provádějí najednou.
 

Lékaři poukazují na to, že transplantace ledviny od žijícího dárce je podstatně výhodnější než od zemřelého. "Ledvina od mrtvého dárce vydrží pacientovi zhruba osm až deset let s ohledem na věk a jeho další zdravotní stav, ledvina od žijícího dárce poslouží i více než 20 let. Pacient se může vrátit k běžnému životu," uvedl Jiří Froněk, přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM.

hmr s přispěním Emmy Smetany tn.cz / TV Nova