Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

UNIKÁTNÍ VIDEO! Rozborka nové ÚTOČNÉ PUŠKY PRO ČESKOU ARMÁDU!

Armáda má novou útočnou pušku. Zatím ji vojáci přímo do rukou nedostali, musí se ještě nějaký čas testovat. My už jsme ale získali unikátní video rozborky nové pušky CZ 805 BREN!

Rozborka nové útočné pušky CZ 805 BREN jde překvapivě snadno, prý to zvládne i nevoják. "Je to jednodušší než u padesátosmičky," potvrzuje rotmistr Martin Javornický z Přáslavic. Právě jeho 72. mechanizovaný prapor bde jedním z prvních, který nové zbraně dostane. Rozložit a složit novou zbraň jde prý během pár minut.

 

 

 

 

 

Podle konstruktérů pušky je zbraň příjemná i tím, že při rozborce a sborce do sebe díly přesně zapadnou a konstrukce zbraně nedovolí, aby se součástka ocitla na nesprávném místě či v nesprávné pozici. „I laik pozná, že když součástka nepasuje, dává jí tam špatně. Prostě není možné zamontovat díly jinak a v jiném pořadí než je pro správnou funkci potřebné," říká Vitězslav Guryči.

 

Tuto novou pušku české výroby si armáda objednala u České zbrojovky. Puška se skládá z 92 dílů a armáda si jich objednala téměř 8 tisíc. Na tuhle novou pušku mohou vojáci přidat různá zařízení, jako je třeba duální laserový značkovač nebo denní a noční přídavný dalekohled.

 

 

PODÍVEJTE SE NA FOTO NOVÉ ZBRANĚ:

 

 

 

Nové zbraně nahradí samopal vzor 58, který mají čeští vojáci ve výzbroji už půl století a fakticky patří k nejstarším položkám ve vybavení armády. CZ 805 BREN uspěla při kontrolních, vojskových i doplňkových vojskových zkouškách. Dohromady zbraň prošla téměř 150 různými testy, včetně ověření vzdálenosti účinného dostřelu, zkouškou seskupenosti, správnosti střelby aj. Ověřovala se také její spolehlivost například při teplotách +/- 50 stupňů Celsia, při použití ve vlhku, prachu, po pádu z 1,5metrové výšky. Dodávka je rozložena do tří let – letos převezme armáda 3 671 pušek, v příštím roce 1 797 pušek a v roce 2013 2 469 pušek.

Daniela Pilařová