Uprchlého Pitra dopadli, šéf ČSSD tomu nemůže uvěřit

Tomáš Pitr
Zdroj: TV Nova
Tomáš Pitr

Zdrženlivý optimismus vládne mezi českými politiky, které ve středu oslovila agentura Mediafax, aby reagovali na zadržení podnikatele Tomáše Pitra švýcarskými policisty. Mnozí z politiků se obávají, že ho Švýcarsko nevydá.

"Je vidět, že některé orgány fungují," okomentoval zadržení Pitra ve Švýcarsku poslanec Marek Benda (ODS).

Nepředpokládá, že by s vydáním Pitra měly být problémy.


PODÍVEJTE SE NA LEDNOVOU REPORTÁŽ O SOUDU S TOMÁŠEM PITREM

 

 


ČTĚTE TAKÉ:

Uprchlý podnikatel Pitr byl zadržen ve Švýcarsku"Švýcarsko je země evropského prostoru, navzájem si celkem důvěřujeme. Právní řády obou zemí jsou si docela podobné. Předpokládám, že Švýcaři budou rozumní a s vydáním Pitra nebude velký problém," řekl Benda.

PSALI JSME:
Rozhovor - Pitr svědčil v kauze Unipetrol

Kauza Setuza pokračuje, Pitr čelí další žalobě!
Německá policie zatkla Pitrova komplice Romanovského


Komunisté nesouhlasí s prohlášením ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachty, který tvrdí, že právě informace předané českou stranou vedly Švýcary k zadržení podnikatele. "Je to určitě úspěch švýcarské strany a tamní policie. Jestliže se na jeho dopadení dodanými informacemi podíleli i čeští policisté, je chvályhodné, že máme stále útvary, které fungují. Někdy mám totiž o tom pochybnosti," řekl předseda KSČM Vojtěch Filip.

Obává se však, že s vydáním Pitra do Česka budou problémy. "Mám pochybnosti o tom, jak to bude s vydáním pana Pitra do České republiky, protože Švýcarsko není členem Evropské unie," řekl.

Razantnější byl poslanec TOP 09 Pavol Lukša. "To, co neudělala česká policie, udělala švýcarská," řekl. Doufá zároveň, že pokud bude Pitr vydán do Česka, bude učiněno spravedlnosti za dost.

ČSSD má pochybnosti

Sociální demokracie je pesimistická a informaci o zadržení Pitra její představitelé v první chvíli ani nechtěli věřit. "Je otázkou, zda je ta informace skutečně pravdivá. Každopádně jde o věc státu a je důležité, aby stát dokázal vynucovat své zákony. Pokud je vynutit dokáže, bude to jedině dobře," řekl agentuře Mediafax úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

 

"Jsem rád, že se otevřela dokořán cesta k vykonání spravedlnosti. Věřím, že si tento uprchlý zločinec odpustí obvyklé etudy o údajném politickém pronásledování," řekl agentuře Mediafax bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek.Švýcarská policie zadržela ve středu na základě mezinárodního zatykače uprchlého podnikatele Tomáše Pitra. Ten se v ČR kromě jiného vyhýbá nástupu do vězení, kam ho soud poslal na šest let za daňové podvody. Informace agentuře Mediafax potvrdil mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták. "Při zadržení u sebe neměl dotyčný žádné doklady a federální justiční orgány ve Švýcarsku proto musely nejprve učinit potřebné kroky k tomu, aby totožnost zadrženého byla úředně prokázána," podotkl mluvčí ÚOOZ.

tn.cz / Mediafax