Uprchlý podnikatel Krejčíř má být v JAR nezvěstný. V telefonu to popřel

Radovan Krejčíř, který v roce 2007 před českou justicí uprchl do Jihoafrické republiky, je v Johannesburgu údajně několik dní zcela nezvěstný. Agenturu Mediafax o tom ve středu informoval vysoce důvěryhodný zdroj.

V podvečerních hodinách se objevila inofrmace, že podnikatel nezvěstný není. "Ne. Ne (smích). To určitě není pravda. Já teď tady sedím ve svojí restauraci vedle mého baráku. Mám tady schůzku se svým doktorem ze Slovenska a nějakými přáteli," řekl deníku týden.cz uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř.

 

Nezvěstný, mrtvý nebo je v pořádku?

 

Důvod, proč se po Radovanu Krejčířovi v uplynulých dnech v hlavním městě JAR údajně slehla zem je prý jednoduchý. "Chtěl mít výsadní postavení v kruzích tamního podsvětí, ale po zatčení dnes již bývalého policejního šéfa jihoafrické policie, generálmajora Khanyise Mabasu ztratil půdu pod nohama,“ líčil důvěryhodný zdroj. Podle jihoafrického listu The Star se právě s tímto vysokým policejním úředníkem Krejčíř dopouštěl podvodů a dával mu obrovské úplatky.

 

"Bývalý policejní šéf nyní zřejmě v obavě o svou osobu učinil jistá opatření, v nichž Krejčíř hraje přední roli, tedy aby proti němu případně nesvědčil,“ sdělil důvěryhodný zdroj. Jihoafrická média už v minulosti spekulovala, že Krejčíř nebude vydán do Česka především už kvůli tomu, že figuruje v případu vraždy majitele sítě striptýzových klubů Emmanuela "Lollyho" Jacksona.

 

Policie mlčí

 

"Informace o údajném zmizení Radovana Krejčíře nebudeme vyvracet ani potvrzovat. V minulosti jsme využili cestu právní pomoci, ve které Radovan Krejčíř ale vystupoval jako svědek,“ uvedla Pavla Kopecká, mluvčí policejního prezidia. Případ se však týkal jeho otce, pohřešovaného Lamberta Krejčíře, o kterého se stále zajímá Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). "Nebudeme se k tomu zatím nijak vyjadřovat,“ řekl Pavel Hanták, mluvčí ÚOOZ.

 

Krejčířova právní zástupkyně Kateřina Vodičková pro agenturu Mediafax pouze uvedla, že o svém klientu hovořit ze zákona ani nemůže. "Z tohoto důvodu ani nesdělím, kdy jsem se svým mandantem naposledy hovořila,“ vysvětlila Vodičková.

 

Podle důvěryhodného zdroje obeznámeným s případem Radovan Krejčíř už minimálně týden nehovořil vůbec s nikým. "Spekuluje se i o jeho smrti, avšak tyto úvahy bych zatím vnímal s patřičnou rezervou,“ uvedl informační zdroj. Přesto má podle něj Krejčíř obavy o svůj život poměrně důvodné - žalobu proti Mabasovi prý již v Johannesburgu vznesl obchodník Juan Meyer.

 

Problémy s podsvětím v JAR

 

Právě kvůli takzvaným obchodním stykům s Krejčířem měl pak velké problémy. Zejména prý kvůli Krejčířovu slibu o dosud neuskutečněném vkladu několika stovek milionů eur do společného podniku. Rovněž i napojením na nyní žalářovaného Mabasu tak Krejčíř ztratil veškerou důvěru tamního podnikatelského světa i podsvětí.

 

Krejčíř, který je v Česku stíhán za majetkové a násilné trestné činy, policii utekl v červnu 2005 při domovní prohlídce ve vile v Černošicích. Jeho manželka pak i se synem odcestovala na zahraniční dovolenou, v Dubaji se s Krejčířem setkali a odletěli na Seychelské ostrovy. Všichni tři mají tamní občanství.

 

V červnu letošního roku pražský městský soud Radovanu Krejčířovi zatím nepravomocně vyměřil 6,5 roku za únos, ke kterému dal v roce 2002 pokyn kosovskému Albánci Jetullahu Mjekigimu. Ten s dalšími nezjištěnými muži s pistolí v ruce podnikatele Jakuba Konečného donutil nastoupit do auta a poblíž Orlické přehrady pod nátlakem podepsal nevyplněné listiny, které prý Krejčíř hodlal využít jako doklad o zaplacení nemovitostí v Dobřichovicích a Černošicích. Objekty v hodnotě více než 35 milionů korun patřily podnikatelově firmě.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax