Úředníci nestíhají! Tisíce řidičů se tak snadno vyhne pokutám

SILNIČNÍ KONTROLA
Zdroj: Mediafax
Policisté sice pokuty udělí, ale úředníci je nestíhají vyřídit.

Úředníci nestíhají řešit dopravní přestupky. Místo aby proces zrychlili, budou vyžadovat prodloužení promlčecí lhůty.

V roční lhůtě nestihnou úředníci v krajských městech vyřídit tisíce dopravních přestupků, největší šanci uniknout trestu mají řidiči ve Zlíně. Místo toho, aby úředníci zkvalitnili práci, chystá se prodloužení lhůty, informuje v úterním vydání deník MF DNES.


Špatné parkování či jízda na červenou řidičům projde ve Zlíně mnohem snáze než například v Liberci. A to i když je při tom přistihnou policisté. Ze srovnání vyplývá, že zlínští úředníci nestihli projednat v roční zákonné lhůtě plnou pětinu ze čtyř tisíc přestupků, které jim oznámila policie. Druhá je Praha se 14,5 procenty promlčených případů z 31 tisíc.


Nejsvědomitější jsou úředníci v Liberci, kde se nevyřeší jen 0,2 procenta přestupků. Z necelých tří tisíc přestupků za rok 2010 podle jejich údajů nestihli vyřídit pouhých pět. Místo aby úředníci z měst, kde přestupky často padají pod stůl, zrychlili svou práci, vymýšlejí politici zpřísnění pro řidiče. V novele zákona, kterou připravili poslanci ČSSD, je lhůta zdvojnásobená na dva roky, uvádí deník.


To zároveň znamená, že úřad může začít přestupek řešit třeba i dvacet měsíců poté, co se stane. V té době si už na něj řidič nemusí pamatovat a trest postrádá výchovný účinek. Dvouletá lhůta by měla platit od roku 2013. A ministerstvo vnitra nezávisle na poslancích dokonce připravuje návrh, který má lhůtu u závažných přestupků prodloužit až na pět let, píše deník.

tn.cz / Mediafax