Tisíce lidí se od rána chodí poklonit Havlově památce

Rakev Václava Havla ve Vladislavském sále
Zdroj: Mediafax

Vladislavský sál Pražského hradu, kde je na katafalku vystavená rakev s ostatky Václava Havla, se ve čtvrtek v 8.00 druhým a zároveň posledním dnem otevřel pro veřejnost. Desítky lidí tvořily frontu před historickým sálem už od půl sedmé ráno. Po otevření pietního místa se u rakve nepřetržitě střídají stovky lidí, před sálem je fronta okolo sto metrů.

Zatím navštívilo Vladislavský sál podle odhadů Hradu zhruba 12 tisíc lidí. Pietní místo se pro veřejnost otevřelo už ve středu ve 13 hodin a původně se mělo uzavřít v osm večer. Pro zájem veřejnosti ale Hrad otevírací dobu prodloužil.
 

Také ve čtvrtek chtějí organizátoři dát šanci opozdilcům a nechají otevřeno déle, dokud budou chodit lidé. Nejpozději však do 23. hodiny, kdy se areál Hradu uzavře kvůli náročným přípravám pátečního státního pohřbu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Vše o Havlově pohřbu: Kompletní program a seznam hostů

 

Státní pohřeb se uskuteční v pátek v katedrále svatého Víta na Pražském hradě, obřad bude jenom pro zvané účastníky. Obřadu se zúčastní řada smutečních hostů ze zahraničí, přijet by měla například americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová s manželem, francouzský prezident Nicolas Sarkozy i delegace z Polska, Slovenska nebo Ruska.

 

Celý obřad by měl trvat dvě hodiny, poté rakev s Havlovým tělem opustí Pražský hrad a bude směřovat do krematoria ve Strašnicích, kde se bude konat ještě jeden obřad v rodinném kruhu.
 

"Podrobnosti k obřadu, kterého se zúčastní pouze nejužší rodina, nebudeme zveřejňovat. Mohu však potvrdit, že se uskuteční ve Velkém sále strašnického krematoria a že urna bude uložena v rodinné hrobce,“ uvedla Havlova tajemnice Sabina Tančevová. K uložení urny do rodinné hrobky Havlových na pražských Vinohradech by mělo dojít po vánočních svátcích.

 

Podívejte se v galerii na rodinnou hrobku Havlových:

GALERIE: Rodinná hrobka Olgy a Václava Havlových

1
/
6
Zdroj: Mediafax
Hrobka Václava a Olgy Havlových - 1

 

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

hru, hel tn.cz / Mediafax