Úspory za 10 miliard. Ministr Heger chce, aby lékaři léčili efektivně

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) chce příští rok ušetřit deset miliard korun zejména racionalizací léčby pacientů. Omezit by se měla například nadbytečná diagnostická vyšetření, uvedl Heger v diskusním pořadu veřejnoprávní televize.

Heger uznal, že kvůli vládním opatřením hrozí zdravotnickým zařízením a pojišťovnám zadlužování. "Byl bych strašně rád, kdyby k zadlužení nedošlo. Vyžaduje to ale jistý idealismus, že lékaři začnou léčit racionálněji a efektivně, tak aby pacientovi dávali jen to, co potřebuje," řekl s tím, že spousta diagnostických vyšetření je nadbytečná.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Rath zaútočil inzerátem na nemocnici v Brandýsem nad Labem
 

Úspory by mělo přinést také efektivnější přidělování léků pacientům. V této oblasti se podle Hegera nadbytečně a bezdůvodně plýtvá. "Léky tvoří třetinu nákladů nemocnic a to je obrovský balík," uvedl.

Ministr chce výhledově zvýšit také zdravotní pojištění, v příštím roce k tomu ale ještě nedojde. "V příštím roce to není možné, ale v dalších letech bych na tom velmi intenzivně pracoval," řekl. Vysvětlil, že pokud se nebude zvyšovat přímá spoluúčast pacientů na léčbě, bude se muset zvýšit zdravotní pojištění. Heger pokládá "za velmi reálné", že ke zvýšení zdravotního pojištění dojde ještě za vlády Petra Nečase. Navýšení se dotkne především osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), které doposud platily velmi málo.

Lékaři by méně brát neměli

Platy lékařů a zdravotnického personálu Heger krátit nechce. To, že se šetření dotkne i jich, ale nevylučuje. "Strašně nerad bych na platy sahal, i když to nemůžu vyloučit," řekl.

Plánovaná úsporná opatření a nezbytné šetření vysvětlil tím, že krize letos zdravotnictví nepostihla přímo, to nejhorší podle něj přijde až příští rok.

Stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath kritizuje Nečasův kabinet, že při realizaci škrtů ve zdravotnictví jen přenáší břemeno na zdravotní pojišťovny a zdravotnická zařízení. Tím je žene do velkých dluhů, a vytlouká tak klín klínem. "Chyba vlády je, že se zaštiťuje rozpočtovou odpovědností, ale bohužel to břemeno pouze přelévá na zdravotní pojišťovny a ty to přenesou na zdravotnická zařízení," konstatoval středočeský hejtman.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax