VIDEO: Byli jsme v utajované nemocnici za miliardu

Ministr obrany Alexandr Vondra chce zásadně změnit fungování utajované vojenské nemocnice. V unikátním zařízení vybaveném na ty nejnebezpečnější nákazy, o kterém většina veřejnosti nemá tušení, totiž zatím nebyl ani jeden pacient.

Podle nově připravovaných plánů by Centrum biologické ochrany. Těchonín přijímalo i civilisty, kteří onemocní například prasečí chřipkou.

Špičková nemocnice v Orlických horách nemá v Evropě obdoby. V desítce budov s heliportem je v případě aktivace stočlenný personál připraven až na dvě stovky pacientů zasažených třeba antraxem nebo ebolou.


PSALI JSME TAKÉ:

Další průšvih v armádě. Vojsko koupilo předražené pistole

Nemocnice sice stála přes miliardu korun, ale přitom do teď nikoho neléčila, protože byla jen pro vojáky. Ministerstvo obrany teď slibuje, že nemocnici otevře i pro civilisty. Ministr obrany Alexandr Vondra prohlásil, že bude jednat s ministerstvem zdravotnictví, jak tyto kapacity využít více a jak je více zapojit do integrovaného záchranného systému.

Zařízení je vybaveno takovými technologiemi, aby se vysoce rizikové nemoci nedostaly za hranice areálu ani vzduchem, ani kanalizací. Speciální skafandr, který je napojený na uzavřený okruh s kyslíkem, musí mít i uklízečka.

Nemocnice je naprosto soběstačná. Vyrábí si vlastní elektřinu, do okolního světa se z ní při aktivaci nedostane vůbec žádný odpad -pevný, kapalný a dokonce ani vzduch.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
Čeští piloti Gripenů mají hodinky za 70 tisíc


Pacienty s nebezpečnou nákazou je vrtulník schopný přepravovat ve speciálních vacích tak, aby nebyl sám kontaminován. Slíbili jsme Alianci, že budeme experti na biologické zbraně, ale skončilo to tím, že jsme postavili jenom Těchonín, tvrdí bývalý náčelník Generálního štábu Jiří Šedivý. Podle něj armáda unikátní projekt nedotáhla do konce.

„Takže se budovala investice, ale nebudoval se zbytek systému, který ale měl být určující,“ řekl televizi Nova Šedivý.
Ministr Vondra přiznává, že budování systému biologické ochrany narazí na zásadní problém a tím je nedostatek peněz.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

Televizní noviny