V archivech StB figurují čtyři poslanci a jeden senátor

Čtyři poslanci měli být důvěrníky, jeden agentem. Senátor Špaček je v seznamech veden jako kandidát tajné spolupráce.

Poslanci Pavel Ploc, Tomáš Hasil a Juraj Raninec figurují v seznamech, které byly zveřejněny nedávno, jako důvěrníci. Poslanec Evžen Snítilý je zapsán jako agent. U senátora Milana Špačka je uvedeno, že patří mezi kandidáty tajné spolupráce.


Kompletní, nedávno zveřejněné seznamy najdete ZDE.


Občanský demokrat Tomáš Hasil odmítá, že byl důvěrníkem StB. "Nikdy jsem žádnou aktivitu v tomto směru nedělal," uvedl.


Za důvěrníka byl také označen někdejší skokan na lyžích Pavel Ploc. Tato informace se objevila na veřejnosti ještě dříve, než byly seznamy zveřejněny.


Očistili se u soudu


Stejně tak se mluvilo o senátoru Milanu Špačkovi. Před rokem a půl mu naše justice dala za pravdu - podle soudu nebyl vědomým spolupracovníkem StB.Informace o Evženu Snítilém se objevila na veřejnosti při poslední prezidentské volbě. Zda skutečně agentem byl, je těžké doložit i vyvrátit. Jeho spis totiž byl před 30 lety skartován.


Kvůli vyškrtnutí ze seznamu StB se soudila třeba i herečka Jiřina Bohdalová. Uspěla. Její jméno z archivu zmizelo v roce 2004.


V souvislosti se spoluprací s StB se hovořilo také o dalších populárních osobnostech. Například o zpěvákovi Václavu Neckářovi, herci Josefu Dvořákovi nebo písničkári Jarku Nohavicovi.


Vojenská kontrarozvědka bývala za minulého režimu součástí Státní bezpečnosti (StB). Podléhala ministerstvu vnitra a patřila k hlavním pilířům totalitní bezpečnostní struktury. Shromažďovala množství citlivých informací o velkém počtu československých občanů.

tn.cz