V armádě to vře kvůli úsporám. Někdo hrozí stávkou

Civilní zaměstnanci české armády chtějí protestovat proti chystanému propouštění. Hrozí demonstracemi a v krajním případě i stávkou.

Vadí jim záměr rodící se vládní koalice snížit kvůli úsporám počty civilistů v obraně o jeden až 2000 lidí. O pomoc se už obrátili také na vrchního velitele ozbrojených sil, prezidenta Václava Klause.

Propouštění určitě až po té, co proběhne ta analýza personálu. To znamená, kteří lidé konkrétně jsou potřební, kteří lidé nejsou potřební.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Vojáci se bouří. Důvodem jsou škrty a méně peněz

 

Armáda civilních zaměstnanců uvnitř české armády bije na poplach. Nejenom, že mají v příštím roce přijít o peníze, ale visí nad nimi i hrozba dalšího masivního propouštění. Ze současných devíti tisíc civilů v armádě má mít strach hlavně tisícovka, která pracuje přímo na ministerstvu.


Přesné číslo ministr Martin Barták odmítá říct s tím, že se musí počkat na to, kolik peněz se obraně v příštím roce skutečně vezme. Pokud armáda přijde o avizované dvě miliardy - bude se nejspíš propouštět ve velkém.


Odboráři jsou zděšeni. Tvrdí, že loni bylo propuštěno čtrnáct set zaměstnaců a ministr i náčelník generálního štábu slibovali, že tím to skončilo. Pokud se prý tentokrát nedomluví a bude se dál propouštět, už to neprojde tak lehce. V krajním případě hrozí i stávka.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TV Nova