Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 22.4. 2012 15:48

ON-LINE: Demonstrace v Břeclavi byla bez incidentů. Zůstávají poslední lidé

Ohlášeného protestu kvůli zbití Petr (15) se zúčastnilo kolem dvou tisíc lidí. Po krátkém pochodu demonstrovali před břeclavskou radnicí. Pak se protest rozpadl na dvě části. Příznivci DSSS odešli zpět na nádraží. Část davu zůstala před radnicí.

15:38 - Lidé se nedostali za policejní zátaras dál k Romům. "Romové tu nikde nejsou vůbec vidět," uvedl pro TN.cz reportér TV Nova Josef Svoboda. "Je tu klid. Policisté jen některým lidem kontrolují občanky."
 

15:30 - Reportér TV Nova z místa hlásí, že poslední demonstrující na náměstí Svobody jsou nesourodou skupinou a výhradně za extremisty už je nelze považovat. Jsou mezi nimi i děti.
 

15:25 - Akce už v podstatě skončila. Před radnicí už demonstranti nejsou. Několik desítek lidí se ale stále zdržuje na náměstí Svobody, které patří k "romské čtvrti" města.
 

15:00 - Policisté upřesnili, že zbraní zabavenou jednomu z účastníků demonstrace nebyl nůž, ale obušek. Dosud akci hodnotí jako "bez incidentů".
 

14:53 - Několik desítek extrémistů se dostalo na dohled Romů ve čtvrti, kterou uzavřeli policisté. V dalším pohybu jim brání policejní zátaras. Střet se zatím omezuje na slovní útoky příznivců DSSS na Romy.
 

14:49 - Policisté vyzývají shromáždění k rozchodu a varují, že jinak použijí k vyklizení prostoru násilí.
 

14: 43 - Po půl třetí se příznivci DSSS od davu oddělili a vydali se zpět na nádraží. Cestou skandovali "Čechy Čechům!". Před radnicí stále zůstává zhruba třetina demonstrantů. Zvoní také klíči.
 

14:30 - Účastníci pochodu se nedostanou do oblasti, kterou obývají Romové, protože iniciativa Nenávist není řešení si u radnice zamluvila pořádání svých akcí v daných lokalitách od neděle po celé následující dva měsíce. Po tu dobu se nesmí konat žádná jiná shromáždění. Iniciativa s největší pravděpodobností žádný protest neuspořádá, je to pouze možnost, jak zabránit střetu.
 

14:27 - DSSS si z pochodu udělala politickou agitku, když členové a sympatizanti strany začali shromážděné vyzývat, aby ve volbách volili DSSS.
 

14:25 - Slovo si vzal i bývalý starosta Břeclavi Dymo Piškula, který se zastal Ryšavého a prohlásil, že "on za nic nemůže". "Musíme přinutit stát ke změnám, aby každý Rom musel pracovat. Město má omezené možnosti. Starosta se snaží dělat, co může," řekl Piškula.
 

14:15 - Zdá se, že organizace prostestního pochodu selhala a nad davem nikdo nemá kontrolu. Nejprve nebylo možné pochod zastavit, teď lidé postávají před radnicí, pokřikují, pískají a skandují hesla namířená proti Romům.
 

14:14 - Některé účastníky pochodu z náměstí vyhnal déšť.
 

14:04 - Po starostovi promluvil k davu Tomáš Vandas z DSSS. I přes megafon byl ale velmi špatně slyšet. Demonstrujícím řekl: "Držím vám palce a vyhoďte svého starostu."
 

13:47 - Na akci dohlíží nad hlavami davu policejní vrtulník.

13:45 - Poté, co průvod dorazil na náměstí, starosta Ryšavý začal účastníky pochodu uklidňovat. Slíbil, že policie se posílí o pochůzkáře, kteří začnou ve městě fungovat od května. Opět vyzval obyvatele, aby se distancovali od radikálů. Za svá slova si vysloužil od davu pískot a nesouhlasné výkřiky.
 

13:44 - Extrémisté z DSSS na akci sbírají podpisy pro kandidaturu Tomáše Vandase na prezidenta.
 

13:41 - Před demonstranty by měla promluvit spolužačka zraněného chlapce. Jeho matka pravděpodobně u mikrofonu nevystoupí.
 

13:38 - Mladíka, který si s sebou na pochod vzal nůž (viz níže) se sice policisté pokusili zadržet, ale kvůli hlasitým protestům davu se nakonec spokojili s tím, že ho pouze odzbrojili.
 

13:31 - Není jisté, nakolik mají pořadatelé dav pod kontrolou. Podle reportéra TV Nova se krátce po začátku pochodu pokusili pořadatelé dav zastavit a z neznámých důvodů vrátit na nádraží, ale už se jim to nepodařilo.
 

13:29 - Břeclav je sice plná policistů, včetně připravených těžkooděnců, ale z taktických důvodů policie nechce předem prozrazovat jejich počet.

 


 

13:16 - "Je potřeba ukázat, že nepřizpůsobiví gauneři nemohou dělat, co chtějí pod ochranou mocných. Proto jsme tady. Je potřeba vrátit lidem pocit bezpečí, a to i za pomoci armády," prohlásil Tomáš Vandas, předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS).
 


 

13:12 - Za radnici na pochod dohlíží starosta obce Oldřich Ryšavý (ČSSD) a přítomen je i jihomoravský hejtman Michal Hašek.
 


 

13:08 - Ještě před začátkem pochodu u jednoho z účastníků demonstrace policie našla nůž. A už v sobotu našli policisté na předpokládané trase pochodu porůznu schované dlažební kostky.
 

13:01 - Úderem třinácté hodiny oficiálně začal protestní pochod Břeclaví. Vyvolal ho agresivní útok na patnáctiletého chlapce, který po napadení přišel o ledvinu. Tvrdí, že útočníky byli Romové.
 

12:55 - Na shromáždění dorazil i šéf DSSS Tomáš Vandas.
 

12:53 - Průvod by měl vyrazit ve 13.00 na náměstí TGM a pak zpět. Lidé mají transparenty s nápisy: "Jaké je to hezké, žádný cikán v městě", "Národ terorizovaný etnickou menšinou jenom v Česku", "Peťo, jsme s tebou", "Co se ještě musí stát". Mnozí skandují: "My je tady nechceme!" nebo "Cikáni do práce!"
 


 

12:50 - Radikálů je mezi demonstranty podle odhadů policie výrazná menšina. "Počet účastníků pochodu zatím odhadujeme na dva tisíce lidí, z toho radikálů by mělo být kolem 150," řekla agentuře Mediafax Petra Vedrová, mluvčí jihomoravské policie.
 

12:48 - Lidé se zatím scházejí před budovou břeclavského nádraží a chystají se na pochod.
 

12:39 - Během pouhé půlhodiny se sešly dvě tisícovky protestujících. Třímají v rukách transparenty a skupinky vykřikují i hesla směřující proti Romům.
 

12:01 - Na místě je zhruba stovka lidí. Další ale velmi rychle přibávají. Policie vše hlídá z povzdálí.

 

INFORMACE O POCHODU:

Dělnická mládež a občané města se v neděli chystají do ulic Břeclavi k Pochodu za Peťu, zbitého patnáctiletého chlapce, kterému lékaři po útoku odebrali ledvinu. Pochodu se zúčastní předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas i matka napadeného Oksana Zhyvachivska.
 

Incident, který se stal minulou neděli v ulici Jana Palacha v blízkosti hotelu Terezka, pobouřil veřejnost. Matka napadeného už dříve Mediafaxu řekla, že se jí syn svěřil, že jej zbili tři Romové, protože jim nedal cigaretu.


PSALI JSME:

Přípravy na pochod za Péťu (15): Starosta se sešel s Romy. Budeme se bránit, řekli mu

 

Známí chlapce a obyvatelé Břeclavi si prostřednictvím sociální sítě Facebook domluvili Pochod za Peťu. Situace se však vyostřila natolik, že záštitu nad pochodem převzala Dělnická mládež. Jihomoravský hejtman Michal Hašek a starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý (oba ČSSD) vyzvali občany města, aby nenaskakovali na rasistickou vlnu a k pochodu extremistů se nepřidávali.

 

Jihomoravská policie chystá do pohotovosti zvýšený počet sil a také speciální monitorovací vozidlo vybavené kamerovým systémem. Jak řekla agentuře Mediafax krajská policejní mluvčí Petra Vedrová, dopravní policisté budou podle aktuální situace navádět řidiče na vhodné objížďky. Odmítla však sdělil, kolik policistů se akce zúčastní. "Z taktických důvodů to nelze říct," řekla Vedrová.

 

PSALI JSME:

Pochodu extrémistů v Břeclavi se zúčastní i "vůdce" Vandas. Čekají ho blokády

 

V pátek se domluvila Dělnická mládež s obyvateli Břeclavi na společném pochodu. Trasa povede od nádraží přes sady 28. října na ulici J. Palacha, 17. listopadu, náměstí T. G. Masaryka a zpět. Dělnická mládež ohlásila akci od 9. do 20. hodiny, přesto je začátek v plánu na 12.30 a ukončení pochodu na 15 hodin.

 

Pochodu by se měl zúčastnit i předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas a také matka zbitého chlapce Oksana Zhyvachivska.


PSALI JSME:

Břeclavské protesty za Petra (15): Aktivisté budou chránit Romy. Jedeme je podpořit, říkají

 

Kvůli průvodu bude od 12. do 20. hodiny odkloněná autobusová doprava. Autobusy v těchto hodinách nepojedou na zastávky u Shopping Centra, na náměstí T. G. Masaryka, ke kulturnímu domu ani k poliklinice. Z vlakového nádraží se přesune nástupní stanice autobusů na autobusové nádraží, odkud pojede do městských částí objízdnou trasou. "Na zastávkách bude informace vyvěšená. Pokud se situace ve městě uklidní dříve, původní trasu pro jízdu autobusů obnovíme," řekla Eliška Windová z břeclavské radnice s tím, že v neděli budou zavřené muzeum, galerie i synagoga.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

 

Mnozí Romové útok odsoudili. Upozornili však na to, že je činem jedinců, nikoliv celé skupiny. Napadený se i s matkou Mediafaxu svěřil, že na romskou komunitu nezanevřeli. "Ne každý Rom je špatný," řekl chlapec.

 

PSALI JSME:

Pochod za zbitého Petra bude. Břeclavská radnice mu dala zelenou

 

Iniciativa Nenávist není řešení ohlásila od neděle dvouměsíční shromáždění v břeclavských částech, kde žijí Romové. "V Břeclavi vzniká velmi podobná situace jako loni na Šluknovsku. Může být snadno zneužita pravicovými extremisty k organizaci nenávistných shromáždění a pochodů. My chceme vlastním shromážděním v místech, kde Romové žijí, předejít nenávistným pochodům přímo k jejich obydlí, kde se mohou stát terčem nekontrolované nenávistí ze strany spoluobčanů," uvedl mluvčí iniciativy Josef Šmída s tím, že se tím předejde k další eskalaci napětí ve městě.

tn.cz / mediafax / kos
Reklama