Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Nemocných přibude

V Česku trpí demencí 150 tisíc lidí. JEDNODUCHÝ test

Starší manželé
Zdroj: Getty Images

Ročně 39 miliard korun vydá Česko na náklady spojené s demencí. Trpí jí 143 tisíc Češek a Čechů, do konce roku by jich mohlo být o devět tisíc víc. V roce 2023 jejich počet vzroste na 200 000 a v roce 2036 bude demencí postiženo 300 tisíc lidí.

Se stárnutím populace nemocných přibývá, přesto Česko nemá dosud vládou schválený plán boje proti demenci. Podstatnou část péče stále zajišťují rodiny, řekla dnes novinářům spoluautorka Zprávy o stavu demence 2014 primářka Gerontocentra Iva Holmerová.


Česká alzheimerovská společnost, která pomáhá lidem s demencí i jejich rodinám, zmapovala v ČR vůbec poprvé stav péče v číslech a faktech. Zjistila, že jen čtvrtina lidí s demencí (26 procent) využívá ambulantní zdravotní péči, necelých šest procent zdravotní péči lůžkovou. Pětina (19 procent) bydlí v domovech pro seniory a přes šest procent v domovech se zvláštním režimem, kterých je v Česku 268 s 10 000 lůžky, dalších 40 000 lůžek je v domovech pro seniory.Pacientů přibývá s věkem, do 65 let trpí demencí každý 866., nad 65 let každý třináctý, nad 80 let každý pátý a nad 90 let téměř každý druhý. Nejvíc lidí s demencí žije v Praze, a to téměř 19 000, v Jihomoravském kraji jich je téměř 17 tisíc, ve Středočeském kraji 16 tisícovek a v Moravskoslezském kraji 15 800. Nejméně lidí s demencí, 3600, žije v Karlovarském kraji.


Varující podle Holmerové je, že v krajích jsou zásadní rozdíly v objemu poskytované formální péče, tedy té, již zajišťují instituce. Nejméně takové péče je v Libereckém a Jihočeském kraji, nejvíce v kraji Moravskoslezském. Pobytová sociální zařízení jsou nejvíc využívána lidmi s demencí v Ústeckém kraji, nejméně v Praze.


Česko podle Holmerové také zaostává v zajištění péče za vyspělou Evropou. Služby jsou tu zajištěny pro necelých deset procent pacientů, v Německu pro 26 procent, ve Francii téměř každému druhému. "Pokud bychom chtěli v Česku nabízet obdobný objem služeb, jako je tomu průměrně v Evropě, museli bychom stávající kapacity zdvojnásobit," uvedla.


ORIENTAČNÍ TEST


1. Chci rozměnit tisícikorunu tak, abych dostal nazpátek jednu stokorunu a zároveň dostal co nejmenší počet bankovek a žádné mince. Jaké bankovky dostanu?


2. Jaký je rozdíl mezi prací průvodce a průvodčího? Popište, co dělají.


3. Kam budou ukazovat malá a velká ručička na ciferníku hodin, pokud je 22:15?


4. Napište čtyři druhy listnatých stromů, pět ras psů a pět druhů zeleniny


5. Pojmenujte předměty na následujících obrázcích6. Seřaďte následující písmena tak, jak za sebou jdou v abecedě: K, E, Y, B


7. Ve kterém měsící začíná jaro?


Odpovědi na testové otázky NAJDETE ZDE

tn.cz / ČTK