Ministerské kouzlo

V Česku už příští rok přibude změnou na papíře 300 km dálnic

Dálnice
Zdroj: Mediafax
Ilustrační foto

Jako mávnutím kouzelného proutku se změní silniční síť v Česku. Už příští rok přibude téměř 300 kilometrů dálnic! Na některých silnicích I. třídy se pak zvýší rychlost na 110 km/h.

Ministerstvo dopravy pro příští rok plánuje změny v silniční síti, některé silnice pro motorová vozidla mezi dálnice a některé silnice I. třídy pod silnice pro motorová vozidla. Na těchto komunikacích by se pak mohlo jezdit rychlostí 110 km/h. Už na podzim chce tento provoz pilotně zkusit na silnici I/37 mezi Hradcem Králové a Pardubicemi.
 

Materiál, kterým by byl převod možný, chce ministerstvo předložit vládě do konce srpna, změny by pak mohly platit od roku 2013. Mezi dálnice by se zařadilo přibližně 300 kilometrů rychlostních silnic. Některé úseky by ale stále byly označeny jako "silnice pro motorová vozidla“, na nich by se rychlost snížila na 110 km/h. Snížená rychlost by platila na R4 z Prahy na Příbram a R7 z Prahy na Chomutov.
 

Na některých silnicích I. třídy by se naopak mohla zvýšit rychlost na 110 km/h. Jde o silnici I/7 mezi Chomutovem a Křimovem, I/11 mezi Šenovem a Rudnou, I/13 mezi Karlovými Vary a Ostrovem, o přivaděč mezi Jihlavou a dálnicí D1 a o přibližně dvacet dalších komunikací.
 


 

"Jednalo by se o nepřevedené stávající rychlostní silnice a nově zařazené čtyřpruhové směrově dělené silnice bez úrovňových křížení," vysvětluje tiskový mluvčí ministerstva Martin Novák.
 

Už na podzim by se v pilotním provozu zavedla rychlost 110 km/h na silnici I/37 mezi Pardubicemi a Hradcem Králové, která by se přeznačila na R37.
 

Díky úpravě ministerstva by došlo k rozdělení silnic pro motorová vozidla a dálnic, protože na obou typech komunikací se dá v současnosti jezdit rychlostí 130 km/h. Podle ministerstva ale některé silnice nejsou dostatečně bezpečné pro tuto rychlost.
 


Ministerstvo uvažuje i o tom, že by se jako dálnice označily i rychlostní silnice, které jsou zatím ve výstavbě.
 

V Česku bylo loni přes 738 kilometrů dálnic a 422 kilometrů rychlostních silnic.
 

tn.cz / Mediafax / hmr