V Česku vyrobili vakcínu proti prasečí chřipce. Češi ji ale nedostanou

Ministerstvo zdravotnictví odmítlo uzavřít smlouvu na dodávku vakcín proti prasečí chřipce.

Látku proti prasečí chřipce na našem území vyrábí společnost Baxter. Zhruba 80 milionů dávek bude mít za několik dní. Tedy jako jedna z prvních na světě. Do Česka ale vakcíny nepůjdou.


Ministerstvo zdravotnictví totiž s firmou Baxter neuzavřelo smlouvu na nákup vakcín proti prasečí chřipce. Vakcíny má rezervovaných už pět jiných států. Mimo jiné i Velká Británie.


"Nedošlo dosud k žádné dohodě o nákupu vakcín proti viru A/H1N1. V tuto chvíli není firma Baxter v pozici, kdy by mohla přijímat další objednávky," stojí v tiskovém prohlášení firmy Baxter.


Nákup vakcín schválila vláda 15. června. Více TADY.


Ministryně zdravotnictví: Chyběly záruky


Ministerstvo se ale brání. Látku prý nekoupilo, protože Baxter nebyl včas schopný zaručit, že je bezpečná a kdo ponese rizika za případné vedlejší účinky. "Je to škoda, ale bohužel, firma nebyla schopná ve chvíli, kdy jsme sbírali nabídky, potvrdit, že bude dodávat registrovanou vakcínu," uvedla ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.


Ministerstvo se v současné chvíli chystá na podpis smluv s firmami Novartis a GSK. Podle Milana Klimka z Novartisu by k podpisu mělo dojít během několika následujících dnů.


Postup ministerstva kritizuje Česká vakcinologická společnost. "Je možné, že rychlost dodávky bude pomalejší, než by byla v případě firmy Baxter," upozornil předseda společnosti Roman Prymula.


V Česku totiž během pondělí lékaři zaevidovali dalších 12 nakažených lidí. Celkem Česko eviduje již 116 případů prasečí chřipky. Známý je i případ, kdy žena nakažená chřipkou vycestovala místo domácí karantény do zahraničí. Více v reportáži z 20. července:

DÁLE ČTĚTE:
- Prasečí chřipka: Češi se nebojí, cizinci v panice ruší zájezdy
- V ČR přibylo přes víkend 20 případů prasečí chřipky
- "Pacientem 0", který měl první prasečí chřipku, bylo mimino
- První oběť prasečí chřipky ve střední Evropě. Zemřel Maďar
- Prasečí chřipce už podlehlo 700 lidí, Rath nákazu zlehčuje


 

hav s přispěním Adama Halmošiho TN.cz