V českých obchodech lze koupit figurky nacistů

V několika českých obchodech pro modeláře se prodávaly figurky nacistických pohlavárů Adolfa Hitlera, Heinricha Himmlera a Reinharda Heydricha. Jde o věrné kopie ve velikosti panenky Barbie i s náhradní uniformou a další výbavou, informuje v pondělí Český rozhlas.

Například v Německu by prodej podobných figurek nebyl možný kvůli propagaci nacismu, figurky nebo loutky v nacistické uniformě jsou zakázané zákonem. V Česku je to ale trochu jinak. Aby se jednalo o trestný čin, musely by se figurky prodávat s úmyslem propagovat nebo podporovat nacismus. A to prodejci odmítají.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Hitlerovo auto bude jezdit po Nepálu

 

Majitelé českých obchodu se brání, že figurky prodávají jako součást válečné kolekce významných postav druhé světové války a že o propagaci nacismu nejde. "Po etické stránce mi to v pořádku nepřijde, ale říkám víceméně ti dodavatelé, které my držíme, tak ti dělají komplexní veškeré ty válečné postavy," řekl Českému rozhlasu Matěj Pecka, spolumajitel obchodu, kde nabízejí figurku zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Zároveň ale připustil, že figurka z obchodu zmizí. "Konkrétně ta asi nejpeprnější postava pro zdejší zeměpisnou šíři - Heydrich - tak toho asi opravdu vyřadíme. Toho přišly asi tři kusy na závaznou objednávku a vidím, že ta zpětná reakce není úplně pozitivní," dodal Pecka.

 

"Já si přece jen i z hlediska morálky myslím, že už je téměř sedmdesát let po válce a že v podstatě toto z historie odstranit nelze. A že pokud je to modelová figurka z nějaké kolekce o válečné historii tak, bych to za nějaké tragické porušení morálky nebral," řekl pro Český rozhlas politolog Miroslav Mareš, který se věnuje extremismu.

 

Firma dováží i další modely, například Winstona Churchilla nebo japonské a sovětské důstojníky z druhé světové války. Na obalu je vždy jejich stručný životopis - kdo to byl a jaké skutky napáchal. A také to, že se výrobce od toho distancuje a že je zboží určeno pouze ke sběratelským účelům.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax