V kosmu opravoval teleskop, teď je v Česku. ROZHOVOR

Andrew Feustel, který před pěti měsíci vystoupil do vesmíru a podílel se na opravě Hubbleova teleskopu, přijel do Česka.

Do Prahy v pátek dorazil americký astronaut Andrew Feustel. Přijel na pozvání Astronomického ústavu Akademie věd. V květnu se účastnil letu raketoplánu Atlantis k poslední servisní misi u Hubbleova teleskopu.
 

Celkem třikrát vystoupil do volného prostoru, v němž strávil dohromady 21 hodin a byl jedním z posledních lidí, kteří se teleskopu dotkli. NASA totiž další let k tomuto zařízení neplánuje.


Více si o Feustelově misi přečtěte zde.

 

Na palubě s sebou Feustel měl Nerudovu sbírku básní Písně kosmické a českou vlajku. Jeho manželka totiž má české předky. Její rodina pochází ze Znojma.


"Písně kosmické jsem četl kolegům v raketoplánu," uvedl Feustel. Jak dalece je verše zaujaly? "Usnuli u toho. Ale líbily se jim," dodal astronaut.
 

Feustel má příští týden na programu několik besed po celé České republice, při nichž se bude podepisovat svým fanouškům. Astronomickému ústavu při jedné z akcí předá předměty, které se spolu s jeho misí podívaly do vesmíru.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

vrl s přispěním Martina Ruska TN.cz