Neuvěřitelné

Ministerské kantýny jsou rájem! Neplatí se tam nájemné a levně obědvají i bývalí zaměstnanci

Ministerské kantýny jsou rájem pro některé soukromé podnikatele. Na některých úřadech totiž vůbec nemusejí platit žádné nájemné. Na velmi podivnou praktiku upozornil i Nejvyšší kontrolní úřad. Navíc se v kantýnách běžně stravují i lidé, kteří na ministerstvu už nepracují.

V kantýnách na jednotlivých ministerstvech se úředníci a ministři stravují doslova za pár korun. Za svíčkovou dají dvacku, za kuře na paprice i třeba jen devět korun. Kolem tohoto stravovacího byznysu však visí ještě další otazník, na který upozornil i Nejvyšší kontrolní úřad.

 

"V několika kontrolách jsme opakovaně narazili na tento problém, kdy jsme zjistili, že kontrolované osoby poskytují tyto prostory komerčním subjektům bezúplatně," popsal mluvčí úřadu Jaroslav Brož.

 

To se týká například ministerstva školství. To už ale nyní chce po nátlaku NKÚ opustit. "Rozhodli jsme se, že vypíšeme nové výběrové řízení, kde již bude poplatek za pronájem ," uvedl mluvčí rezortu Marek Zeman. Podobně je tomu třeba i na ministerstvu zemědělství.

 

 

Na ministerstvu školství však platí i další podivná pravidla. Na kapru s bramborem za osm padesát si tam tento týden pochutnávali i lidé, kteří nejsou vůbec zaměstnanci ministerstva. " V současné době mají nárok na stravování současní zaměstnanci i bývalí zaměstnanci, kteří jsou už v důchodu," vysvětlil mluvčí.

 

Běžní lidé tak mohou úředníkům pouze závidět. Televize Nova se také pokusila spočítat, o kolik normální lidé ročně zaplatí za obědy více, než státní úředníci. A výsledek? Pokud by lidé obědvali minutky za 70 korun a průměrný oběd úředníka by stál velkorysých dvacet korun, roční rozdíl by činil 12 600 korun.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz