V neděli VICHŘICE, v úterý ORKÁN. Hrozí i sucho a požáry. MAPY

vichřice
Zdroj: oficiální zdroj
Do Česka přijde v noci ze soboty na neděli vichřice. Ilustrační foto

Český hydrometeorologický ústav upozorňuje, že v neděli přijde do Česka vichřice, která vydrží do úterý, kdy by mohla přerůst v orkán.

V Evropě se setkal extrémně vysoký tlak v severovýchodní části Evropy a naopak extrémně nízký, který přichází z oblasti centrálního středomoří. Výsledkem je silný jihovýchodní vítr, který v Česku vydrží od sobotní noci nejspíš až do úterý.
 

V sobotu odpoledne začne foukat vítr o síle zhruba 50 kilometrů na Českomoravské vrchovině. "Zesilovat začne přes noc až na 80 kilometrů za hodinu a v neděli odpoledne bude vítr i v nížinách dosahovat v nárazech rychlosti 90 kilometrů za hodinu,“ říká meteoroložka Dagmar Honsová.
 

Na Českomoravské vrchovině, severu Čech a v některých horských oblastech bude vítr v neděli dosahovat rychlosti až 110 kilometrů v hodin, což je síla vichřice.

 

Nejvíce bude foukat v Jeseníkách, kde v nárazech může vítr dosáhnout rychlosti až 125 kilometrů v hodině. "Podle numerologických předpovědí očekáváme, že v pondělí nebo v úterý by vítr na horách mohl překonat hranici orkánu,“ doplnila Honsová.

Průběh tohot počasí je podle meteoroložky prakticky stejný, jako při orkánech Kyril a Ema, které v posledních třech letech dvakrát po sobě řádily v Česku.

Podívejte se na video, jaké škody po sobě nechal okrán Kyril, který se před dvěma lety přehnal Českem i dvousetkilometrovou rychlostí.

Na dalším videu můžete vidět orkán Ema, která zasáhla Česko vloni.

Kromě silného větru platí vyrování také pro požáry. Počasí v posledních dnech bylo velmi teplé a převážně suché a proto platí pro většinu republiky extrémní hrozba vzniku požárů. Podrobnosti ZDE.

Podívejte se na mapu, kde požáry hrozí nejvíce

 

Silný vítr by měl slábnout v úterý 28. dubna. Výstraha pro příští dny platí hlavně pro Královéhradecký, Jihomoravský, Liberecký, Olomoucký, Moravskoslezský a Zlínský kraj a pro Vysočinu.

ina TN.cz