V ostravské ZOO se slavilo. Sloní holčička Rashmi má první narozeniny

Dort z rýže, zeleniny a ovoce a také míč o průměru dva metry byly dárky pro sloní samičku Rashmi z ostravské zoologické zahrady, která v sobotu oslavila své první narozeniny. Slůně už váží přes půl tuny, přibírá pravidelně zhruba kilogram za den a měří 140 centimetrů.

"První rok života jediného českého slůněte probíhal nad očekávání dobře. Velkou zásluhu na tom má v prvé řadě její zkušená máma, pětačtyřicetiletá samice Johti, která se od první chvíle o malou samičku příkladně stará," uvedla mluvčí zoo Šárka Kalousková.

 

Po narození ošetřovatelé její váhu odhadovali na 100 kilogramů. "Stále saje výživné mateřské mléko, vedle toho už ale zkouší i krmení dospělých slonů jako větve, seno, ovoce, zeleninu a vařenou rýži," řekla mluvčí.

 

Rashmi se rychle učí

 

Rashmi si podle Kalouskové zvykla na ostatní členy sloního stáda i na ošetřovatele. "Ty by měla, stejně jako dospělí sloni, respektovat jako dominantní a poslouchat je. Naučila se například nastupovat na váhu a chvilku na ni postát, umí také zvednout na povel chobot a nechat si zkontrolovat zuby," řekla Kalousková a dodala, že postupně bude takových úkonů přibývat.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Sloní mládě Rashmi oslaví první narozeniny! Má se k světu a váží už půl tuny

 

Všechny tyto úkony toziž pomáhají nejen k upevnění vztahu mezi ní a ošetřovateli, ale jsou důležité i při každodenní péči o slony, případně při nejrůznějších veterinárních vyšetřeních.

 

"Jinak je Rashmi stále hravým a zvídavým slůnětem. Ve venkovním výběhu například ráda prolézá přes klády nebo se válí v písku. Se stoupající teplotou a příznivějším počasím se bude i délka pobytu Rashmi a její rodiny ve venkovních prostorech prodlužovat," doplnila Kalousková.

 

Sloní samička se v ostravské zoologické zahradě narodila 12. dubna 2011 slonici Johti. Jméno Rashmi v překladu znamená "paprsek".

tn.cz / Mediafax