Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

zachráněné novorozeně

V Pardubicích našli HOLČIČKU v BABYBOXU! Je to 100. odložené dítě!

V Pardubicích dnes po 05:15 někdo odložil do babyboxu novorozenou holčičku. Je to za osm let fungování těchto speciálních schránek v ČR už 100. odložené dítě, které bylo díky nim zachráněno. V pardubické nemocnici je to druhé odložené dítě od instalace babyboxu v roce 2008. Babyboxů je v zemi celkem 59.

Informaci Českého rozhlasu potvrdil ČTK zakladatel babyboxů Ludvík Hess. Ten má z tak vysokého čísla odložených dětí smíšené pocity.
 

"Nemůžu z toho mít radost, protože to svědčí o obrovském nedostatku naší společnosti. Kromě dětí odložených v babyoxech byly nalezeny desítky mrtvých pohozených dětí a těch, které nalezeny nebyly, bychom se asi nedopočítali," řekl ČTK. "Je pro mě ale samozřejmě zadostiučiněním, že díky babyboxům, které jsem prosadil a skoro vlastnoručně zřídil, mohlo tolik dětí důstojně vstoupit do života. Mohly být také odloženy na lavičce v parku nebo v čekárně na nádraží," řekl Hess.
 

Do babyboxů mohou matky odložit nechtěné dítě bez obav o jeho zdraví. Čidla ve vyhřívané schránce hned po vložení dítěte vyrozumí zdravotníky a vnitřek babyboxu snímá videokamera. Člověka, který do schránky dítě vloží, ale kamera nezabírá, a on tedy zůstává v anonymitě. Policisté po lidech, kteří dítě do schránky odložili, nepátrají. Dítě totiž není ohroženo na zdraví ani na životě, takže nejde o trestný čin.
 

Dosud bylo v celé republice díky babyboxům zachráněno 99 odložených dětí. Zařízení pomáhá rodičkám v těžkých životních situacích zajistit bezpečí novorozenců, pokud se o ně nemohou starat.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Iveta Vítová s dcerkou: Růžová holčička je krásná princezna

tn.cz / ČTK