Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

DRAHÉ VÁNOCE

Vánoční cukroví letos podraží! Můžou za to drahé ořechy i kokos

Ořechy a kokos zdražily
Zdroj: mediafax / Thinkstock

Vánoční cukroví se letos řádně prodraží. Hlavně to, ve kterém jsou obsaženy ořechy a to jak vlašské, tak lískové. Ořechy se totiž neurodily. Navíc stoupla i cena kokosu a to vlivem přírodní katastrofy na Filipínách. Letošní Vánoce tedy budou hodně drahé!

Zatímco loni jste mohli kilo vlašských ořechů sehnat od 130 korun, letos je seženete zhruba od 200 korun za kilo. Standardní cena v obchodech je zhruba 30 Kč za deset deka. Pokud tedy hospodyňky nemají na zahradě vlastní ořešák nebo jim ořechy nikdo nedá, tak si budou muset sáhnout hlouběji do kapsy. Bio ořechy naleznete na internetu dokonce i za 650 Kč!
 

"Peču cukroví pro známé několik let, průměrně tak kolem 100 kilogramů. Letos si budu muset říci za cukroví více než loni. Cena ořechů šla strašně vzhůru. I když je kupuji od známého, je jich letos opravdu málo," řekla Lucie Žáková, která si pečením vánočního cukroví přidělává.
 


"Na vině zdražování jsou mrazy z letošního května, které zničily téměř veškerou úrodu," tvrdí zahrádkář Josef Tomášek.
 

V České republice téměř neexistují velkopěstitelé ořechů, proto je nutné je přivézt z ciziny. Česko je dováží především z USA a z Ukrajiny a s rostoucí poptávkou se zvýšila i jejich cena.
 

Milovníci kokosového vánočního cukroví také zapláčou. Přírodní katastrofa, která zasáhla Filipíny řádně zahýbala s cenou kokosu. Země je totiž společně s Indonézií jeho největším světovým dodavatelem. Na globálním trhu se stará o dodávku celých 70 procent kokosu. Nejvíce kokosu se do Česka doveze právě před Vánoci.
 

bru TN.cz