Smršť má 2 oběti. Zastavila vlaky, vypnula proud

Intenzivní bouřky doslova zaplavily Česko. Padaly stromy, střechy i dráty vysokého napětí, foukal silný nárazový vítr.

Čtvrteční prudké bouřky mají i oběti. V Hrádku nad Nisou zahynula při bouři žena. Podrobnosti TADY. Kolemjdoucí ji našli pod větvemi, které vítr a déšť ulámaly.


Další obětí je jeden z pěti lidí, jejichž pramice se při bouřce převrátila v Županovicích ve středních Čechách. Zatímco čtyři z nich se dostali na břeh, pátý už nad hladinu nevyplaval. Více ZDE.


Vpodvečer bouřková fronta řádila ve východních Čechách. V Hořicích v Královéhradeckém kraji silný vítr porazil v centru města na Palackého náměstí vzrostlý strom, který trefil matku s kočárkem, která tudy zrovna procházela. Roční holčičku odvezla záchranka.


Přímo ve Vrchlabí bouřka doslova zlikvidovala místní kemp. Podle našeho reportéra tu popadaly stovky stromů, které zranili dva ubytované. Stromy byly místy tak hustě vedle sebe, že pod nimi ani nebylo vidět zavalené stany.


Ve Starých Žďánicích na Pardubicku bouřka v lese u rybníka Oplatil shodila drát vysokého napětí na zem. Nejdřív to na místě jiskřilo, pak vyšlehly plameny. Na místo okamžitě vyjeli hasiči, ale ti standardními prostředky nedokáží drát pod takto vysokým napětím uhasit. Ještě v osm hodin večer čekali na místě na zaměstnance ČEZu, aby ve vedení vypnul proud.
 

Středeční bouřky zasáhly odpoledne i oblast Českomoravské vrchoviny a Orlických hor. Doprovázely je přívalové srážky, napršelo i nad 50 milimetrů. Objevily se i kroupy o velikosti půl až dva centimetry.


U Slaného udeřil blesk do autobusové zastávky, kde zrovna stáli dva školáci. Oba elektrický výboj poranil, jednoho popálil na hrudníku, druhý neslyší.
 

Počasí zasáhlo i do veslařského mistrovství světa do 23 let, které se konalo v Račicích v Ústeckém kraji. Bouře se přehnala a zničila lodě chorvatské a italské posádky.


Velké škody v Praze


Před šestou večer dorazila bouřková fronta nad Prahu. Nebe úplně zčernalo a setmělo se. Posléze se spustil hustý liják doprovázený větrem. Ten utrhl část střechy katastrálního úřadu v Kobylisích. Ta pak přistála na silnici. Na místo vyjeli záchranáři i policisté.Pořádná divočina to ale byla i na jiných místech metropole. Podívejte se, jak to vypadalo v okolí Perštýna v centru metropole.

"Hasiči v Praze mají plné ruce práce, vyjíždíme k popadaným stromům a větvím, čerpáme vodu ze sklepů," řekla tn.cz mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová v šest hodin večer.
 

Průtrž mračen tak, jak vypadala u pražského Jiráskova mostu, zachycuje následující video.

 


Kvůli spadlému stromu se zastavila i vlaková doprava u Řevnic. Rychlík tu narazil do stromu. Komplikovaná je i doprava na Liberecku, kde při bouřce popadaly desítky stromů a znesnadňují provoz.


Bouřky v noci znemožnily provoz i na tratích z Prahy na Kolín a z metropole do Berouna. Vlaky kvůli poruchám na vysokém napětí nabíraly mnohahodinové zpoždění.


Celkem vyjely jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů v Libereckém kraji k pěti stům událostí spojených s bouřkou, přívalovým deštěm a silným vichrem. Mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Iva Michalíčková řekla, že kalamita způsobila i požáry trafostanic.


Bouře kolem páté odpoledne udeřila i v Ústeckém kraji a ve středních Čechách. Pokud vás zajímá, kolik blesků už udeřilo, zamiřte SEM (k času na stránkách je třeba přičíst dvě hodiny). Po sedmé hodině večer už blesků bylo přes osmnáct tisíc.


Bouřka pokácely desítky stromů. Nejvíce práce měli v šest hodin večer hasiči na Lounsku a Litoměřicku, ke spadaným stromům vyjížděli i v okolí Kladna a Rakovníka. V Lánech padající strom uvěznil posádku osobního auta. Stromy padaly i na Plzeňsku, ve Zbirohu silný vítr položil telefonní vedení.
 

Karlovarský kraj zasáhla první bouřka z přicházející studené fronty kolem čtvrté hodiny odpoledne. Prudký vítr vyvrátil několik stromů na Karlovarsku a na Sokolovsku, oznámila mluvčí krajských hasičů Alena Ryvolová. Žádné škody ale zatím nebyly hlášeny.


Přestože bouřku doprovázel poměrně intenzivní déšť, lokální zatopení sklepů nebo jiných objektů karlovarští hasiči neřešili, uvedla mluvčí. Na hřebenech Krušných hor dosahovala ve čtvrtek odpoledne podle náčelníka horské služby Rudolfa Chlada rychlost větru místy až 90 kilometrů v hodině.


V jižních Čechách vyjížděli hasiči k více než třem desítkám událostí, při kterých likvidovali následky silného větru, bouřky a prudkého deště. Při všech zásazích hasiči odstraňovali spadané stromy. V několika případech spadly stromy na dráty elektrického vedení.


V Polsku nejméně 7 mrtvých


Silné bouřky ve čtvrtek pustošily i sousední Polsko, kde zahynulo sedm osob. Dalších několik desítek lidí muselo vyhledat lékařské ošetření. Podle polské televizní stanice Polsat dokonce při bouřích zahynulo 11 osob.


Prudký vítr, větrné tornádo a přívalové deště se přehnaly například přes město Lehnice. "Byl to horor. Náhle se udělala tma, nic nebylo vidět, jen stěna vody," řekla jedna z obyvatelek města.


V pátek by se bouřky měly objevovat jen ojediněle na Moravě a ve Slezsku.

 
Aktuální předpověď počasí na každý den najdete ZDE.

 
Bouřky se v Česku objevily už ve středu. Přívalové deště zatopily například náměstí v Litomyšli a na Vysočině bouřka lámala stromy. Více ZDE.

 
Na začátku letošního dubna se bouřka s kroupami přehnala Humpolcem. Podle meteorologů spadlo na město neuvěřitelných 260 milionů krup. Podrobnosti ZDE.

 

 
Před rokem zasáhlo krupobití také Ústecký, Pardubický, Plzeňský kraj a Vysočinu. Jaké škody kroupy páchaly se podívejte na videu.

 

ina, pez s přispěním reportérů TV NOVA TN.cz