VAROVÁNÍ: V pátek hrozí TORNÁDA, září ale bude fajn

V pátek by měl vítr o rychlosti až 110 kilometrů v hodině zasáhnout kolem 16. hodiny hlavně Čechy.

Příštích třicet dní bude teplotně nadprůměrných, naopak srážek bude méně, než je obvyklé. Podle odhadů meteorologů by na konci srpna mohly padnout i některé teplotní rekordy.

 
Přestože nebudou hrozit bouřky z tepla, hned v pátek se v Česku objeví intenzivní frontální bouřky. Přinést by s sebou mohly dokonce i tornáda.


Podívejte se, jak tornádo řádilo například v květnu v Albrechticích u Českého Těšína.

Květnové tornádo v Albrechticích odnášelo střechy domů a vzduchem létaly dokonce i stromy. Silný vítr poničil i betonové sloupy Elektrického vedení. V mnoha místěch Moravskoslezského kraje ochromily deště s kroupami dopravu.

 

"Vítr o rychlosti až 110 kilometrů za hodinu by se mohl přehnat v severozápadních Čechách, ve Středočeském kraji a v Praze," varovala meteorložka Dagmar Honsová.

 

Podle meteoroložky by ale případné tornádo nemělo přinést přívalové povodně. Srážky by neměly překročit 30 milimetrů. "Silný vítr by do Česka měl přicházet od západu kolem 16. hodiny a do půlnoci by se fronta měla přesunout na Moravu a Slezsko," upřesnila Honsová.

 

Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu před studenou frontou, která s sebou přinese bouřky s přívalovými srážkami, kroupami a silným nárazovám větrem. Varování platí pro celou Českou republiku.

 

Od pátečního poledne do půlnoci budou bouřky přecházet přes Středočeská kraj a Prahu také přes Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský, Pardubický, Královéhradecký, Liberecký, Ústecký kraj a kraj Vysočina.

 

Riziko bouřek s nebezepčnými průvodními až do soboty šesté hodiny ráno platí pro Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj.

 

Od 21. do 31. srpna budou v Česku nejteplejší dny. "Bude polojasno až skorojasno. Jen na frontách 22. a 29. srpna se objeví přeháňky a bouřky," řekla meteoroložka.


Teploty v noci budou v poslední srpnové dekádě mezi 17 a 12 stupni, jen uprostřed tohoto období bude po ránu 12 až 7 stupňů Celsia. "Začátkem a koncem období budou teploty odpoledne stoupat maximálně k 26 stupňům a uprostřed období čekáme tropické teploty od 25 do 30 stupňů," upřesnila Honsová.

 

První školní den bude polojasný a zcela bez srážek. Teploty budou 1. září ráno kolem 14 stupňů a odpoledne až 25 stupňů. Ve stejném duchu se ponese počasí celých prvních deset zářijových dní.

 

"Až do 10. srpna bude polojasno, přeháňky se objeví až ke konci období a jen ojediněle. Po ránu se ale budou vytvářet mlhy," popsala počasí na začátku září Honsová.

 

Ranní teploty budou v intervalu od 14 do 8 stupňů Celsia a odpolední od 18 do 25 stupňů.

 

Přeháňky a občasné deště se objeví v období od 11. do 20. září. "Postupně bude ale zase oblačnosti ubývat a počasí přejde k babímu létu," řekla meteoroložka.

 

Ranní teploty budou klesat od 12 k 7 stupňům a opět se budou objevovat mlhy. Odpolední teploty z počátku období budou dosahovat 25 stupňů a později se začne nepatrně ochlazovat.

 

Aktuální předpověď na každý den najdete ZDE.

ina TN.cz