Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.5. 2009 19:33

Vašut, Viewegh, Bohdalová a další vytáhli proti bulváru

Vašut a Viewegh
Zdroj: Mediafax / tn.cz
Marek Vašut a Michal Viewegh přišli s peticí proti lživému bulváru.

Šestnáct osobností českého divadla, filmu, hudby a literatury podepsalo petici proti nevybíravým praktikám českého bulváru.

S žádostí o připojení podpisu a důsledný bojkot veškerého bulváru své kolegy oslovili herec Marek Vašut a spisovatel Michal Viewegh.

"Odmítáme nadále mlčky přihlížet tomu, jak nejrůznější neumětelové každý den anonymně a beztrestně špiní jména lidí, kteří v životě něco dokázali," řekl Michal Viewegh.

Poslechněte si rozhovor s jedním ze zakladatelů petice Michalem Vieweghem

 

Petici podepsali například i moderátor Jan Kraus, divadelník Jiří Suchý, herec a senátor Tomáš Töpfer, herečka a bývalá první dáma Dagmar Havlová, herci a herečky Martin Dejdar, Eva Holubová a Jiřina Bohdalová nebo zpěvačka Bára Basiková.

"Na nás ukazujou věci, který jsou lživý a jestli je pár lidí mezi náma, který chtějí bejt v těch plátkách, tak ať tam zavolaj a ať se nechaj exkluzivně chytit./ Ale my slušný lidi, který se jenom živíme/ touhle profesí/tak já vůbec nevidím důvod, proč bysme se nemohli bránit," komentovala petici Simona Stašová.

Celý rozhovor s herečnou si poslechněte na videu

Celé znění petice si můžete přečíst ZDE.

Signatářům petice vadí hlavně "nevkus, netaktnost, vulgarita, polopravdy vydávané za pravdu, provokace, fotomontáže, smyšlené rozhovory, bezohlednost a neskrývaný novinářský hyenismus", které jsou podle nich českým bulvárním deníkům a magazínům vlastní.

"Soudy nás pokaždé odkážou na paragrafy o údajném veřejném zájmu, který jsme prý coby celebrity povinni snášet, přestože jediným opravdovým, do očí doslova bijícím zájmem je tu finanční zisk zmíněných vydavatelů," posteskli si autoři petice.

Šéfredaktor děníku Aha František Nachtigall v rozhovoru pro Lidové noviny řekl, že považuje iniciativu Viewegha a Vašuta za plácnutí do vody. "Bulvár má svpoje místo všude ve světě, nejsem si jistý, že taková aktivita něco změní," uvedl.

ina s přispěním Kamily Jandové tn.cz / ČTK
Reklama