včely v ohrožení

Včel rapidně ubývá! Hrozí, že med bude nedostatkovým zbožím

Včely v ohrožení
Zdroj: Jakub Deml/TN.cz
Téma:

Chvíle zoufalství zažívají v posledních měsících čeští včelaři. Mnozí z nich nalezli během každoročního ošetřování včelstev úly úplně prázdné. Mírná zima a teplé léto totiž vytvořily ideální podmínky pro život parazitů rodu Varroa, kteří jsou hlavními nepřáteli včel. Mimo to se v Praze objevil i včelí mor.

Kvůli moru včelího plodu, smrtící bakteriální nákaze, museli dokonce v Praze vyhlásit ochranné pásmo. Až milionové pokuty hrozí včelařům, kteří by chtěli z pásma včely odvážet. Státní veterinární správa se tak snaží zabránit šíření nákazy. Podle odborníků ale hrozí kolaps celých včelstev.


Letošní rok je podle Václava Švamberka, předsedy spolku pro rozvoj včelařství Mája, velmi podobný rokům 2007 a 2008. Tenkrát včelaři přišli o 40% včelstev. Kromě roztočů způsobuje vymírání včel také užívání pesticidů.


Vědci po celém světě předpovídají, že by masivní úbytek včel mohl zapříčinit světovou potravinovou krizi. Na světě podle nich není dostatek včel, které by opylovaly úrodu. Na svých stránkách to na počátku letošního roku zveřejnilo americké ministerstvo zemědělství. Podle něj více než polovina evropských zemí nemá dostatek včel k opylení jejich polí, ve Velké Británii mají dokonce jen čtvrtinu včel, které by skutečně potřebovali.

Související témata:
mom TN.cz