Dnes začal soud

Mostecká uhelná: Role Miloše Zemana, záhadná smrt a miliardy! Tady je 10 otázek a odpovědí

Záhadná role Miloše Zemana, záhadná smrt miliardáře Měkoty a zmizelé miliardy. To je v kostce kauza Mostecké uhelné, na kterou si nyní důkladně posvítí švýcarská justice. O co přesně jde?

Švýcarský soud začal projednávat případ šesti bývalých manažerů Mostecké uhelné společnosti (MUS). Ve složitém případu, se kterým si české orgány nedokázaly poradit, by tak mohlo být konečně jasno.
 

Vyznat se v kauze Mostecké uhelné společnosti není v současnosti žádná legrace. V případu figuruje řada jmen a společností a navíc se nyní už ani neřeší pouze v Česku. Několik českých manažerů totiž v právě začali soudit ve Švýcarsku. Přečtěte si deset otázek a odpovědí, které vám pomohou lépe se v případu zorientovat.

 

Kdo je v kauze obžalován?

 

Jde o šest šesti bývalých manažerů Mostecké uhelné společnosti (MUS). Konkrétně je to Marek Čmejla, Jiří Diviš, Oldřich Klimecký, Antonín Koláček , Petr Kraus a belgický společník Jacques de Groote. Původně do této skupiny patřil i další obžalovaný Luboš Měkota, který ale v březnu tohoto roku náhle zemřel.

 

 

Jak Měkkota zemřel?

 

Miliardář Luboš Měkota, majitel například i televize TV Metropol a Pětka, kterému byl kvůli kauze zastaven majetek o hodnotě přibližně 1,25 miliardy korun, zemřel v březnu tohoto roku. Zkolaboval u berounského golfového hřiště ve věku 55 let.

 

Co měli obžalovaní provést?

 

Obžaloba souvisí s privatizací dolů v 90. letech. Obžalovaní měli ze společnosti vyvést několik miliard korun, za které si následně pomocí společnosti Appian Group koupili akcie MUS pro sebe.


Co manažerům hrozí?
 

 Muži jsou obžalováni z praní špinavých peněz, z podvodů a z korupce a hrozí jim až deset let vězení. Všichni ale svou vinu popírají.

 


Proč probíhá proces ve Švýcarsku?

 

Jedná se vlastně do jisté míry o šťastnou náhodu. Vyšetřování manažerů je totiž vedlejším produktem úplně jiného případu. Švýcarské orgány totiž prověřovali trestní oznámení na bývalého ředitele Mezinárodního měnového úřadu Jacquese de Groota, jehož obchodní partner tvrdil, že mu dluží peníze. Jenomže Jacquese de Groote v té době taktéž zastupoval firmu Appian Group.

 

Jak dlouho případ Švýcaři prošetřují?

 

Proces je výsledkem šestileté práce švýcarských vyšetřovatelů, kteří rozplétali složité vztahy kolem 60 společností ve Švýcarsku, v Lichtenštejnsku, Kypru či na britském ostrově Man. Mezi těmito společnostmi, na kterých měli obžalovaní podíl, údajně proudily peníze kolem privatizace MUS.

 

Kolik peněz Švýcaři zablokovaly?

 

Švýcarské úřady zablokovaly obžalovaným 660 milionů švýcarských franků (asi 13,9 miliardy korun).

 

 

Jak se pokoušeli kauzu řešit Češi?

 

Česká policie se kauzou kolem MUS poprvé zabývala už v roce 1998. Musela ale nakonec vyšetřování odložit, jelikož neměla dostatek důkazů o tom, že finanční prostředky, za které společnost Appian Group doly koupila, byly vyvedenými penězi z MUS.

 

Proč byl kvůli případu vyslýchán i prezident Miloš Zeman?

 

Poškození státu, pokud k němu došlo, se neodehrálo v době, kdy manažeři údajně kupovali volné akcie za peníze vyvedené ze společnosti, ale v momentě, kdy jim v roce 1999 kabinet tehdejšího premiéra Miloše Zemana prodal 47 procent společnosti za 650 milionů korun. Tato částka totiž byla mnohonásobně menší, než například jen samotný majetek společnosti.

Co Zeman policii řekl?

 

Miloš Zeman zcela popírá, že by stát na prodeji prodělal. Podle něj byla cena akcií společnosti v době prodeje natolik nízká, že stát obchodem naopak vydělal.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Achillovy paty zdraví Miloše Zemana: Ledvinové koliky, zanícený palec a cukrovka

tn.cz / mrk