Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 1.7. 2010 09:51

Ve Vsetíně začíná platit vyhláška zakazující kouření u dětských hřišť

Zákaz kouření
Zdroj: oficiální zdroj
Podle nové vyhlášky nebude kouření zakázáno jen na dětských hřištích a sportovištích - ilustrační foto.

Ve Vsetíně začnou v červenci platit dvě nové vyhlášky, a to o zákazu kouření na dětských hřištích a o nočním klidu.

Agentuře Mediafax to ve čtvrtek oznámila mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová.

 

Vydáním vyhlášky o zákazu kouření zastupitelé využili novely tabákového zákona, která začíná platit počátkem července letošního roku a umožňuje obcím upravit zákaz kouření na dětských hřištích a sportovištích samostatnou vyhláškou. "Vydáním vyhlášky chceme vytěsnit z prostor, které užívají nejmenší děti, kouřící mládež. Ta je na těchto hřištích původcem největších problémů," vysvětlila vsetínská starostka Květoslava Othová (KDU-ČSL).

 

PSALI JSME:

Vsetín zakázal kouření na sportovištích a dětských hřištích

Pasivní kouření poškozuje i psychiku

DNEŠNÍ TISK: Zákaz kouření v restauracích opět ve hře, sebevražda vyšetřovatele únosu Kampuschové

 

Kouřící mládež totiž podle Othové ohrožuje zdraví ostatních, ale také často poškozuje vybavení areálů, které byly v uplynulých letech za desítky milionů korun vybudovány či rekonstruovány. Strážníci městské policie však v současné době nemají žádnou zákonnou oporu pro to, aby mohli problematickou mládež z dětských hřišť a sportovišť vykázat, případně ji pokutovat. "Ačkoliv provozní řády sportovišť kouření v jejich areálu zakazují, omezení je nevymahatelné," poznamenal ředitel městské policie Nikolaj Martinák s tím, že teď již bude aplikace provozních řádů dětských hřišť a sportovišť na strážnících.

 

Podle nové vyhlášky nebude kouření zakázáno jen na dětských hřištích a sportovištích, ale také ve vnitřních prostorách budov určených pro pořádání sportovních, kulturních a společenských akcí, anebo na sportovních, kulturních a společenských akcích, pokud jsou tato místa nebo akce určeny nebo vyhrazeny osobám mladším osmnácti let. "V žádném případě nám nejde o šikanování návštěvníků zábav a nejrůznějších akcí. Zákaz je zaměřen, podobně jako v případě vyhlášky o zákazu požívání alkoholu na veřejném prostranství, na problémové skupiny osob," zdůraznil Martinák.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

V případě druhé vyhlášky zastupitelé reagovali na nález Ústavního soudu, který doporučil obcím, s cílem zvýšit právní jistotu občanů, aby přesně definovaly pojem noční klid. Ten totiž není v žádném právním předpisu vymezen.

 

Schválená vyhláška se tak drží obecně zažitého pravidla, že nočním klidem se rozumí doba od 22 do šesti hodin a je v ní myšleno i na výjimky, které může udělovat rada v souvislosti s konáním významných kulturních, společenských a sportovních akcí jako je například Vsetínský krpec či Valašské záření. Přesně specifikovanou výjimkou je také oslava Silvestra, tedy noc z 31. 12. na 1. 1., kdy je noční klid stanoven na dobu od tří do šesti hodin.

tn.cz / Mediafax
Reklama