Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Karolína Peake: Dobeš vyhodnotil situaci jako bramboračku

Demise ministrů Věcí veřejných zůstanou zatím podepsané u předsedy strany Radka Johna, ve středu je premiéru Nečasovi nepředají. Straně se navíc vzepřeli tři ministři z jejích řad. Demisi podat nechtějí.

Ministr dopravy Pavel Dobeš (VV) odmítl podat svoji demisi teď, nebo v dalších dnech. Uvedl to ve středu před jednáním vlády a vzepřel se tak vůli strany Věci veřejné. Ke stejnému kroku se podle portálu novinky.cz odhodlala i vicepremiérka Karolína Peake a ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.

 

Místopředsedkyně vlády Karolína Peake (VV) zatím nepodala demisi a ještě v létě chce pracovat na přípravě zákonů, na druhé straně se podle svých slov nevzepřela vůli strany Věci veřejné. Středeční prohlášení Pavla Dobeše (VV) respektuje, ministr dopravy podle ní reagoval na nepřehlednost situace.

 

Karolína Peake: "Nevzepřela jsem se Věcem veřejným"

 

"Zatím jsem žádnou demisi nepodala. Pracuji samozřejmě dál, jakkoli je situace velmi vypjatá a nepříjemná, tak všechna kolečka, která jsou rozjetá od začátku mého fungování v mém úřadu, klapou dál a fungují dál," prohlásila Peake. Vláda jí dala ve středu za úkol předložit do konce srpna paragrafové znění zákona o lobbingu a vicepremiérka tomu chce dostát.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Předčasné volby by zvedly náklady domácnostem i firmám, tvrdí expert

 

"Nijak jsem se nevzepřela Věcem veřejným. Včera jasně padlo rozhodnutí grémia strany VV, že ministři za VV mají podat demise. Já jsem včera večer dostala pokyn od předsedy strany Radka Johna, ať s tím ještě počkáme, nečiníme tak dnes a dáme ještě prostor pro jednání s premiérem Petrem Nečasem (ODS)," vysvětlila vicepremiérka. Připojila, že jednání mezi stranami začnou pravděpodobně ve čtvrtek a navážou tak na schůzky jednotlivých partají.

 

"Svým způsobem chápu jednání kolegy Dobeše. Přeci jen poté, co jsme včera byli jednoznačně připraveni demise na vládu přinést a dostali jsme poté poněkud jiný pokyn ze strany předsedy Radka Johna," uvedla Peake, aby uzavřela: "Předpokládám, že pan ministr Dobeš si to vyhodnotil zkrátka jako bramboračku, ze které by rád vystoupil s tímto svým prohlášením. A já to zcela respektuji."

 

Radek John má prý v rukou demise ministrů

 

Dobeš i Peake tak fakticky popřeli středeční prohlášení Radka Johna, podle kterého jsou demise ministrů za VV už sepsané a připravené u něj. O tom, že členové kabinetu za VV mají rezignovat k 1. květnu, rozhodlo úterní grémium strany a ve středu večer o věci bude jednat i výkonná rada VV.

 

"Na přání pana premiéra dnes demise všech našich ministrů nepředáváme do jeho rukou. Sepsané a podepsané demise ministrů VV zůstanou u mne, připraveny pro další kroky. O těchto dalších krocích se rozhodne na základě rychlosti jednání s premiérem Petrem Nečasem," napsal ve středu John v prohlášení.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Vládní krize: Jestli ministři VV podají demisi, vláda skončí, oznámil Nečas

 

Původně měli ministři VV předat své demise do rukou premiéra na středečním jednání vlády, rozhodlo o tom úterní grémium strany. Nečas ovšem prohlásil, že pokud tak učiní, nevidí již žádnou možnost k dalšímu vyjednávání.

 

Podívejte se, jak se kauza vyvíjela:

 

Když VV kladou ultimáta

 

Věci veřejné po šestihodinovém jednání vydaly ostré prohlášení, které dlouho nečekalo na neméně peprnou odpověď od premiéra Nečase.

 

"Grémium VV a Poslanecký klub konstatuje, že trvající krize důvěry mezi koaličními partnery způsobuje, spolu s dlouhodobě neřešenými problémy, krizi důvěry veřejnosti vůči vládě. Grémium VV a Poslanecký klub proto vyzývá ministry nominované za Věci veřejné, aby neprodleně předali premiérovi Petru Nečasovi demise s účinností k 1. květnu 2012," zaznělo v prohlášení, které přednesl Radek John.


ČTĚTE TAKÉ:

VV chtějí odvrátit pozornost od soudu, myslí si Gazdík (TOP 09)

Předčasné volby odstraní odporný subjekt Věci veřejné, věří Kalousek

 

Mezi konkrétními kroky spatřujeme jako klíčové především zacelit otevřené rány v podobě například kauzy Lesy ČR, krize ve státním zastupitelství, problematického systému vydávání sociálních dávek a některé další kauzy.

 

Předloží – li premiér Petr Nečas návrh těchto opatření do 26. dubna 2012 a navrhne posléze takové složení své vlády, které se může ucházet o důvěru občanů, považujeme za samozřejmý a nezbytný předpoklad další úspěšné koaliční spolupráce, že nově rekonstruovaná vláda předstoupí v co nejkratším možném termínu s žádostí o vyslovení důvěry před Poslaneckou sněmovnu.

 

Premiér na výhružky neslyší
 

Premiér Petr Nečas zareagoval na rozhodnutí Věci veřejných velmi ostře. Vymezil ještě v úterý večer prostor pro jednání v případě, že Véčkaři odejdou.

 

"Dnes ve večerních hodinách jsem informoval stranické špičky strany Věci veřejné, že v okamžiku podání demise jejich ministrů okamžitě mizí jakýkoliv prostor pro další jednání se stranou Věci veřejné o pokračování spolupráce stávajících tří koaličních stran," sdělil v úterý večer premiér.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Výhružky VV jsou jen prázdná slova, zní z opozice

 

Petr Nečas rovněž prohlásil, že další kroky bude koordinovat s TOP 09 a nebojí se ani předčasných voleb, které v úterý označil za nejčistší řešení.

 

"Musím v prvé řadě zdůraznit, že odmítám jakékoli vydírání a ultimáta," prohlásil Nečas a dodal: "Očekávám, že mi představitelé VV sdělí svoje stanovisko osobně, a ne ve formě mediálních vzkazů."

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ ZE SNÍDANĚ S NOVOU:

klab tn.cz / Mediafax