Věci veřejné jsou připraveny na přesun do opozice. Podívejte se, jak probíhalo "Pelichání VeVerek"

Věci veřejné
Zdroj: Mediafax
Radek John

Věci veřejné se rozpadají. A to takřka raketovou rychlostí. Od rána je prakticky každou hodinou opuštějí řadoví členové i poslanci a kluby VV zanikají napříč celou zemí. Na večerním jednání pak zbytek strany vyloučil ze svého klubu další členy.

22:55 Nový vyjednávací tým strany Věci veřejné bude tvořit předseda strany Radek John, Kateřina Klasnová a Jiří Kohout, předseda rady Věci veřejných Olomouckého kraje.

 

PSALI JSME:

Věci veřejné sestavily vyjednávací tým. Nechybí v něm ani Kateřina Klasnová

 

 

21:42 Poslanec Milan Šťovíček zůstává členem strany Věci veřejné (VV). Oznámil to ve středu po jednání poslaneckého klubu VV.

 

21:33 Grémium strany VV se usneslo, že je připraveno přejít do opozice, avšak na jednání půjdou zástupci s požadavkem zachvoat širší politickou shodu.


PSALI JSME:

Věci Veřejné jsou připraveny přejít do opozice

 

19:59 - Poslanecký klub Věcí veřejných ve středu jednohlasně odsouhlasil, že nepravomocně odsouzený poslanec Vít Bárta členem klubu nadále nebude. Spolu s ním vyloučili poslanci za Věci veřejné i sedm odpadlíků, kteří chtějí pod vicepremiérkou Karolínou Peake založit nové politické uskupení.
 

PSALI JSME:
 

Věci veřejné vyhodily z poslaneckého klubu Bártu a 7 přeběhlíků

 

18:00 - V sídle strany Věci veřejné začal jednat poslanecký klub strany, respektive jeho torzo. "Nikdo mě neoslovil, oni moc dobře vědí, že já své názory neměním," řekl poslanec Jiří Štětina. Situaci s rozštěpením strany odmítnul komentovat, omezil se pouze na slova, že ho krok vicepremiérky překvapil. Dalším příchozím byl poslanec David Kádner, ten zopakoval, že zůstane ve straně a v Poslanecké sněmovně bude hájit program VV.
 

Ve Věcech veřejných zůstává také Michal Babák. "Odchod Peake se mě velice lidsky dotknul. Nevydržela velký tlak a jsem přesvědčen, že byla zneužita politickými matadory. Považuji to za velkou zradu a dokončení puče, který byl započat zhruba před rokem Kočí," napsal v prohlášení. V současné době je v zahraničí. Je připravený na konstruktivní opozici, ale i případně na nové volby.
 

Na středeční jednání dorazil jako host bývalý místopředseda VV Tomáš Jarolím. "Strana by měla jít jednoznačně do opozice," prohlásil.
 

Poslanec Petr Skokan tvrdí, že by si uměl představit vznik "čtyřkoalice". Klub by měl podle jeho slov řešit členství Josefa Dobeše a také Víta Bárty. V pořadí pátý, který dorazil na jednání klubu, byl Josef Novotný. Okamžitě avizoval svou loajalitu k VV.
 

17:59 - O tom, zda setrvá ve straně Věci veřejné, nebo se připojí k platformě Karolíny Peake, se poslanec Otto Chaloupka rozhodne až po svém návratu z USA. Nejprve chce s vicepremiérkou Karolína Peake hovořit osobně, sdělil poslanec ve středu agentuře Mediafax prostřednictvím textové zprávy. "Rozhodnu se po svém návratu z Ameriky a po osobním rozhovoru s Karolínou Peake i Vítem Bártou," napsal poslanec. Rozhodnutí padne až příští týden.
 

17:04 - Vicepremiérka Karolína Peake zažádá ministerstvo vnitra o registraci nové politické strany nebo hnutí během několika dní. O názvu zatím členové platformy přemýšlí, řekla ve středu Peake s tím, že zatím nechce zveřejnit kolik současných poslanců ze strany Věci veřejné, se k ní připojí.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Peake brzy požádá o registraci nové strany. Kolik v ní bude "Véčkařů" tají
 

15:15 - Bývalý ministr školství a poslanec Josef Dobeš se opět stane členem poslaneckého klubu Věcí veřejných. Agentuře Mediafax to potvrdil sám Dobeš s tím, že k rozhodnutí ho přiměl odchod Karolíny Peake ze strany.
 

"Jednoznačným impulsem pro mne bylo vystoupení Karolíny Peake z Věcí veřejných," uvedl Dobeš s tím, že takový krok považuje za nemorální. Pokud premiér Nečas sestaví vládu s přeběhlíky, akceptuje ji a nečiní mu problém s ostatními véčkaři zamířit do opozice. "V klubu VV zůstali pouze lidé, kterým nejde o posty," uzavřel Dobeš.
 

14:32 - Věci veřejné opustil šéf jejich promo oddělení Jan Kubáček. Agentuře Mediafaxu to ve středu potvrdil zdroj z vedení strany, sám Kubáček se k tomu oficiálně vyjadřovat nechtěl.
 

"Bývalý šéf PR Věcí veřejných už nějakou dobu tuto funkci nezastává. Postupně předal svou práci a v současné době se podílí na přípravě vize Institutu Václava Klause," potvrdil Mediafaxu zdroj z okolí VV. Sám Kubáček informaci nevyvrátil, ale své rozhodnutí komentovat nechtěl.
 

Kromě řady poslanců tak strana Věci veřejné přichází také o zázemí své mediální sekce. Jen pár hodin před Kubáčkem oficiálně oznámil konec spolupráce s VV také jejich tiskový mluvčí Pavel Richard. "Děkuji za spolupráci a trpělivost, protože mnohdy nebyla ze strany mého klienta jednoduchá," bylo ve zprávě, kterou rozeslal médiím. Novináře s dotazy nasměroval na odcházejícího Kubáčka.
 

ČTĚTE TAKÉ:
Radek John (VV): Jsem šokován, odpadlíci využili mé cesty do Varšavy

 

13:00 - Poslanec za Věci veřejné (VV) a předseda třineckého klubu strany Jiří Rusnok se rozhodl z VV vystoupit. Následuje tak kroky Karolíny Peake, uvedl ve středu agentuře Mediafax.
 

"Po důkladném zvážení jsem se rozhodl opustit stranu Věci veřejné. Opouštím stranu, nikoli program a ten je podle mého názoru třeba prosazovat konstruktivně a bez neustálých ultimat. Budoucnost Věcí veřejných jsem spojoval s obměnou ve vedení strany a právě Karolínou Peake jako předsedkyní. Tato vize již není realizovatelná, tudíž není možné mé další působení v této straně," uvedl Rusnok.
 

12:07 - Poslanec Martin Vacek opustil klub strany Věci veřejné a přidává se ke Karolíně Peake a její nově vznikající platformě. Agentuře Mediafax to ve středu potvrdil v textové zprávě. "Ano, odcházím ke Karolíně Peake," napsal Vacek.
Agentuře Mediafax dosud svůj odchod ze strany Věci veřejné potvrdili tito poslanci: Jana Suchá, Lenka Andrýsová, Dagmar Navrátilová, Karolína Peake a poslanec Viktor Paggio, nově je to i Martin Vacek.
 

PSALI JSME:
Klasnová (VV): Odchod Peake je pro mne úplným dnem mezilidských vztahů

 

10:49 - Věci veřejné opustí kvůli založení nové politické platformy pod vedením vicepremiérky Karolíny Peake devět poslanců, odhaduje poslanec David Kádner. Sám prý ve straně zůstává, řekl ve středu Mediafaxu.
 

"Já zůstávám. Kdybych měl odejít z Věcí veřejných, tak odejdu z politiky celé," řekl Kádner Mediafaxu. Tipuje, že celkem odejde ze strany devět lidí. Pravda se však podle něj ukáže až ve středu večer, kdy se sejde poslanecký klub a grémium strany.
 

9:57 - Zlínský člen strany Věcí veřejných a zároveň člen krajské rady Rudolf Chmelař zvažuje odchod ze strany. Jak agentuře Mediafax ve středu uvedl, s rozhodnutím bývalé 1. místopředsedkyně strany a vicepremierky Karoliny Peake sympatizuje.
 

ČTĚTE TAKÉ:
Premiér Nečas: Vláda musí mít jasnou většinu ve sněmovně, alternativou jsou nové volby

 

9:49 - Nově vznikající politická platforma Karoliny Peake nechává zatím klidnými členy VV v Plzeňském kraji, k odchodu ze strany se nechystají. Pro agenturu Mediafax to uvedl ve středu tajemník Věcí veřejných v Plzeňském kraji Martin Ščepka. Věci veřejné v Plzeňském kraji nemají ještě sestavenou kandidátku pro podzimní krajské volby. Nelze proto vyloučit, že by se na ní mohl objevit i neformální šéf strany Vít Bárta, který projevil přání kandidovat v Plzeňském kraji.
 

9:36 - Poslankyně za Olomoucký kraj Dagmar Navrátilová a Lenka Andrýsová se připojily ke Karolině Peake, která opouští Věci veřejné. Avizovaly odchod do nové platformy a podporu bývalé 1. místopředsedkyni strany, uvedla Mediafaxu Andrýsová.
 

ČTĚTE TAKÉ:
Rozštěpila VV a zakládá novou stranu. Kdo je KAROLÍNA PEAKE? PROFIL

 

9:20 - V Ústeckém a Libereckém kraji se zatím odchod členů Věcí veřejných za bývalou 1. místopředsedkyní strany a vicepremierkou Karolinou Peake nekoná. Ústecký místopředseda Ota Dračka agentuře Mediafax řekl, že v současné době stranu opouštějí jen "Jidáši".
 

Předseda Krajské rady Věcí veřejných Libereckého kraje a poslanec Petr Skokan také nemá informace o tom, že by členové z Liberecka odcházeli z Věcí veřejných či dokonce chtěli přejít k jiným stranám.
 

PSALI JSME:
Veverky převlečou kožíšek, napsal Škárka už před týdnem. Věděl, co se chystá?

9:13 - Řady členů Věcí veřejných (VV) na severu Moravy a Slezska se zužují. Klub v Havířově zcela zanikl, ke stejnému konci spěje i klub karvinský. „Klub skončil, za poslední rok jsme měli šest členů a ti nyní nezaplatili členské příspěvky. Jako důvod uváděli to, že nechtějí být spojování s pražskou politikou Věcí veřejných,“ řekla ve středu agentuře Mediafax předsedkyně havířovského klubu VV Karin Macková.
 

Podobně je na tom klub v Karviné, kde už odešli čtyři členové. „K 30. březnu jsem skončil, a to v reakci na pražskou politiku. Nelíbilo se mi, jak tam vystupovali z vlády a zase zůstávali na svých postech, a nestáli si za svým slovem. Z koalice by měly Věci veřejné odejít," sdělil bývalý předseda klubu Jaroslav Schmaus. "Z klubu se mnou odešlo víc lidí a nedivil bych se, kdyby se nyní rozpadl úplně,“ dodal.
 

Podle předsedkyně krajské rady VV v Moravskoslezském kraji a místopředsedkyně poslanců VV Jany Drastichové ale karvinský klub chce fungovat dál. Má však pouze dva členy, což je v rozporu se stranickými předpisy. „Karvinský klub má čekatele a běží jim lhůta na doplnění členů,“ uvedla Drastichová.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / mediafax / gar