Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 18.4. 2012 20:21

Věci veřejné vyhodily z poslaneckého klubu Bártu a 7 přeběhlíků

Poslanecký klub Věcí veřejných ve středu jednohlasně odsouhlasil, že nepravomocně odsouzený poslanec Vít Bárta členem klubu nadále nebude. Spolu s ním vyloučili poslanci za Věci veřejné i sedm odpadlíků, kteří chtějí pod vicepremiérkou Karolínou Peake založit nové politické uskupení.

Vicepremiérka Peake v úterý oznámila, že opustila stranu Věci veřejné i její poslanecký klub, jako důvod uvedla nesrozumitelný a konfrontační styl VV. Zároveň prohlásila, že zakládá novou platformu, ke které se začali přidávat další poslanci VV i ministři Pavel Dobeš a Kamil Jankovský. Ve středu počítala s podporou dalších šesti poslanců - Viktora Paggia, Lenky Andrýsové, Dagmar Navrátilové, Jiřího Rusnoka, Martina Vacka a Jany Suché, které poslanecký klub vyloučil.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Věci veřejné se rozpadají! "Pelichání VeVerek" pokračuje, Peake zakládá stranu přeběhlíků

 

Hlasování se zúčastnilo 12 poslanců. "Poslanec Otto Chaloupka se hlasování neúčastnil z důvodu nedostupnosti," uvedlo tiskové oddělení. Deset poslanců (Josef Dobeš, Jana Drastichová, Miroslav Petráň, David Kádner, Kateřina Klasnová, Josef Novotný, Petr Skokan, Jiří Štětina, Milan Šťovíček, Radim Vysloužil) hlasovalo na místě, předseda strany Radek John a poslanec Michal Babák hlasovali prostřednictvím mobilních telefonů, John je totiž v Polsku a Babák v USA.

 

Předseda Věcí veřejných dorazí podle nové mluvčí strany Šárky Janouchové později, pravděpodobně v nočních hodinách, kdy se vrátí ze služební cesty.

 

Zda všichni jmenovaní skutečně zůstanou věrni straně Věci veřejné, Janouchová nevěděla. Nevědí to ani někteří z nich. Poslanec Otto Chaloupka (VV) Mediafaxu z USA napsal, že se rozhodne až po svém návratu do České republiky, kde se chce osobně setkat s bývalým šéfem poslanců VV Vítem Bártou i Karolínou Peake. Jasně se nevyjádřil ani místopředseda VV Milan Šťovíček, který při příchodu na jednání klubu sdělil, že se rozhodne po jednání klubu.

 

Premiér Nečas uvedl, že nebude-li mít nejpozději do pondělí jasnou informaci, že má vláda bezpečnou většinu, nastoupí scénář červnových předčasných voleb. Zároveň odmítl spolupracovat s původním poslaneckým klubem Věcí veřejných kvůli vlivu nepravomocně odsouzeného poslance Víta Bárty.

 

Bártu odsoudil Obvodní soudu pro Prahu 5 na 18 měsíců s podmínečným odkladem na 30 měsíců za úplatkářskou aféru ve straně. Proti verdiktu se na místě odvolal, pozastavil si ale členství ve straně.

klab tn.cz / Mediafax
Reklama