Horko vystřídaly bouřky. Záplavy a stromy na autech

Přívalové deště zatopily v Litomyšli náměstí. Na Vysočině bouřka lámala stromy, které ničily auta.

Bouřky se ve středu večer přesunuly přes Žďár nad Sázavou, Svitavy a Šumperk dál k severovýchodu a východu.


Meteorologové předpokládali, že míří na Brněnsko, Blansko, Prostějov a Olomouc. Intenzita bouřek by měla slábnout.
 

Nejvíce bouřky řádily v podvečer na Svitavsku, Orlickoústecku a Vysočině.


Dvacetiminutová průtrž mračen, při které padaly až dvoucentimetrové kroupy, zatopila na Smetanově náměstí v Litomyšli asi 10 obchodů. "V lékárně, cukrárně a třeba prodejně textilu stálo až půl metru vody," řekl náš zpravodaj na místě.


Na kruhovém objezdu u hotelu Dalibor uvěznil prudký déšť dvě auta.


Následky řádění počasí nyní odstraňují všechny místní profesionální hasiči a pomáhali jim dobrovolní hasiči.


Na Vysočině strom poničil auto


Bouřka s prudkým přívalovým deštěm a krupobitím zasáhla Havlíčkobrodsko na Vysočině ve středu po 17. hodině.

 

Hasiči měli nahlášeny desítky stromů vyvrácených na silnice, a to především mezi Šlapanovem a Přibyslaví.

 

"Strom spadl také na osobní vůz s jedním cestujícím. Muž vyvázl bez zranění, ale je v šoku," řekla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.


Podle jednoho z obyvatel Přibyslavi trvala průtrž s krupobitím asi deset minut. Hasiči měli ohlášeny mimořádné události na nejméně osmi místech. Jen na silnici mezi Šlapanovem a Přibyslaví spadlo kolem 30 stromů.

 

Přívalová vlna se prohnala místní částí Přibyslavi - Poříčím, kde byly domy vytopeny nedávno. V obci pak byla vytvořena ochranná hráz z pytlů s pískem.

 


Bouřky byly i na východě Čech, na Rychnovsku spadly přes silnice dva stromy, které hasiči odstranili.

 

Vedra vystřídají bouřky

 

Teplé a slunečné počasí, které od středy vládne v Česku, nevydrží dlouho. Už v odpoledních a večerních hodinách se mohou tvořit bouřky z horka. Ve čtvrtek pak nahradí vlnu veder studená fronta.

 

Český hydrometeorologický ústav varoval před bouřkami a přívalovými dešti. Mohou ve středu večer zasáhnout hlavně Jihomoravský a Olomoucký kraj.

 

Bouřky nad vrchovinou

 

Vpodvečer se nad Českomoravskou vrchovinou vytvořila studená fronta se silnými bouřkami, táhne se od Jihlavska až nad Orlickoústecko a Rychnovsko a pomalu postupuje k severovýchodu až k východu.

 

Podle radarových odrazů se v těchto místech vyskytují lokální přívalové srážky s úhrny kolem 50 milimetrů za hodinu s možností krupobití i silného nárazového větru.

 

Anketa

Máte rádi tropická horka?


Hlasovalo 11198 lidí. (Muži: 11198 | Ženy: 0)


Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu už během středy. Bouřky, které se mohou během čtvrtečního odpoledne a noci na pátek vyskytovat na celém území ČR, přinesou přívalové srážky.


Velmi nebezpečné jevy
 

Může spadnout až kolem 40 milimetrů za jednu až tři hodiny. Bouřky mohou také přinést kroupy a silný nárazový vítr, který bude vát rychlostí až 100 kilometrů za hodinu.


Teplotní rekord v pražském Klementinu pro 22. červenec je 35,0 stupně Celsia. Je z roku 1995. Podle předpovědi by ohrožen být neměl. Minimálně vyrovnán by mohl být rekord 23. července. Ten totiž činí přesně 34 stupňů. Meteorologové ho naměřili v letech 1868 a 1929.
 

Meteorologové předpokládají, že ve čtvrtek se teploty vyšplhají až na 36 stupňů. Nejtepleji by mělo být v jihovýchodní části republiky.
 

"V odpoledních hodinách dorazí od západu do Česka studená fronta. Budou ji doprovázet nebezpečné jevy jako bouřky, silný déšť a vítr. Není vyloučeno ani krupobití,“ řekl tn.cz Jan Horák z Meteopressu.


Za frontou se ochladí až o 10 stupňů
 

Fronta bude během noci pozvolna přecházet přes celé naše území, v pátek ráno dorazí i na Moravu. "Před příchodem fronty můžou ještě v pátek na Moravě teploty dosahovat 30 stupňů Celsia, za frontou se ochladí až o 10 stupňů,“ dodal Horák.
 

Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu i kvůli vedru. Lidé by se měli chránit před přehřátím a dehydratací organizmu. O tom, jak se chovat ve velkých vedrech, si přečtěte tady.

vrl TN.cz